Մենք տեսնում ենք, որ Երևանը զգալի դիվիդենտներ է ստանում ԵԱՏՄ-ին իր մասնակցությունից․ Զախարովա
ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում Ռուսաստանի փոխգործակցությունը հայկական կողմի հետ կառուցված է պրագմատիկ, փոխշահավետ հիմքի վրա։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Տարեցտարի բուն Հայաստանում տնտեսական ցուցանիշների աճ է նկատվում։ Մենք տեսնում ենք, որ Երևանը զգալի դիվիդենտներ է ստանում ԵԱՏՄ-ին իր մասնակցությունից: Չնայած հանրապետության ներկայացուցիչների որոշ վիճահարույց հայտարարություններին, մենք և մեր հայ գործընկերները, ինչպես և ԵԱՏՄ մյուս անդամ երկրները, կառուցում ենք կառուցողական, ապաքաղաքականացված երկխոսություն։
Հունվարի 1-ից ԵԱՏՄ-ի նախագահությունն անցնում է Հայաստանին։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Երևանը կենտրոնացած է միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում ԵԱՏՄ շրջանակներում առաջադրանքների համակարգված իրականացման վրա։ Մենք աջակցում ենք մեր գործընկերների նույն ոգուն՝ եվրասիական տնտեսական ինտեգրման հետագա ամրապնդմանն ու զարգացմանն ուղղված հետագա արդյունավետ աշխատանքի համար»,- նշել է նա։

Захарова: Мы видим, что Ереван получает значительные дивиденды от своего участия в ЕАЭС
Взаимодействие России с армянской стороной в рамках ЕАЭС строится на прагматичной взаимовыгодной основе. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Из года в год наблюдается рост экономических показателей в самой Армении. Мы видим, что Ереван получает значительные дивиденды от своего участия в ЕАЭС. Несмотря на некоторые неоднозначные заявления представителей республики, мы с нашими армянскими партнерами, как и остальными государствами-членами ЕАЭС, выстраиваем конструктивный, деполитизированный диалог.
С 1 января председательство в ЕЭАС переходит к Армении. Премьер-министр Никол Пашинян заявил о нацеленности Еревана на планомерное выполнение задач в рамках ЕАЭС с среднесрочной, долгосрочной перспективах. Мы поддерживаем настрой именно такой настрой наших партнеров на дальнейшую плодотворную работу, направленную на дальнейшее укрепление и развитие Евразийской экономической интеграции», - отметила она.