«Խաղաղության խաչմերուկը» կարող է կապել մեր տարածաշրջանի երկրները. վարչապետի ուղերձը՝ ԵԱՏՄ-ում ՀՀ նախագահության կապակցությամբ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուղերձ է հղել ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարներին՝ 2024 թվականին Միության մարմիններում Հայաստանի նախագահության կապակցությամբ:
«Հայաստանի Հանրապետությունը 2024 թվականի հունվարի 1-ից ստանձնել Է ԵԱՏՄ մարմիններում նախագահությունը, որտեղ յուրաքանչյուր պետություն առանցքային դեր է խաղում տնտեսական համագործակցության ընդհանուր տարածքի ձևավորման գործում:
Հայաստանի Հանրապետության նախագահությունը բաժին է ընկնում Եվրասիական տնտեսական միության մասին 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրի ստորագրման տասնամյա հոբելյանին: ԵԱՏՄ գործունեության տասը տարիների ընթացքում զգալի արդյունքներ են ձեռք բերվել փոխգործակցության բոլոր ուղղություններով։ Միևնույն ժամանակ, մնում են ռազմավարական նշանակության մի շարք հարցեր, առանց որոնց լուծման հնարավոր չէ ավարտել արդյունավետ միասնական տնտեսական տարածքի ձևավորումը։
Միայն ջանքերի համադրման միջոցով ԵԱՏՄ անդամ պետությունները կկարողանան ապագա սերունդների համար տնտեսական համագործակցության է՛լ ավելի կայուն մոդել ստեղծել՝ անկախ քաղաքական կամ աշխարհաքաղաքական տեղաշարժերից:
Համաշխարհային տնտեսության ներկայիս անկայունությունը պահանջում է վերանայել տնտեսական փոխգործակցության սկզբունքներն ու գործիքները։ Այս պայմաններում մենք պետք է առավելագույն ջանքեր գործադրենք ԵԱՏՄ-ի լիարժեք գործունեությունն ապահովելու համար՝ ի շահ մեր երկրների քաղաքացիների և բիզնեսի։
Ցանկանում եմ ընդգծել մինչև 2030 թվականը ԵԱՏՄ շրջանակներում տնտեսական գործընթացների հետագա զարգացման մասին ընդունված հռչակագրի և մինչև 2045 թվականը «Եվրասիական տնտեսական ուղու» կարևորությունը, որը ձևակերպել է ԵԱՏՄ զարգացման առաջնահերթ ուղղությունները։
Ընթացիկ տարում մեր առջև կարևոր խնդիր է դրված. Հռչակագրի իրականացման կոնկրետ մեխանիզմները բացահայտող միջոցառումների ծրագրի մշակումը, որը մեծապես կսահմանի ԵԱՏՄ ռազմավարական զարգացումը միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարների համար։
Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանի Հանրապետության նախագահության տարում, մասնավորապես, կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել ԵԱՏՄ-ի համար կարևորագույն մի շարք խնդիրների լուծման անհրաժեշտության վրա:
Առաջնահերթ ուղղություններից մեկն էներգետիկ անվտանգության ապահովումն է։ Գործողության ոչ խտրական սկզբունքներով էլեկտրաէներգիայի և էներգառեսուրսների ընդհանուր շուկաների արագացված ձևավորումը պետք է դառնա ԵԱՏՄ բոլոր անդամ պետությունների համար տնտեսական գործունեության հավասար պայմանների ապահովման հիմքերից մեկը:
Գլոբալ տնտեսական մարտահրավերների և մեր երկրների ագրոարդյունաբերական համալիրի առկա զգալի ներուժի պայմաններում կարևորում եմ ԵԱՏՄ պարենային անվտանգության ապահովումը:
Որակյալ և անվտանգ պարենային արտադրանքին բնակչության կայուն հասանելիության ապահովումը ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կայուն տնտեսական և սոցիալական զարգացման կարևոր բաղադրիչ է: Անհրաժեշտ եմ համարում շարունակել աշխատանքն առավել կառուցվածքային և առարկայական օրակարգի մշակման ուղղությամբ, որը հիմնված կլինի պոտենցիալ ճգնաժամերի պայմաններում պարենի առաջնահերթ մատակարարումների սկզբունքի վրա:
Տնտեսական փոխգործակցության հիմնական տարրը տրանսպորտային և լոգիստիկ ոլորտն է: Տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացումը և արդիականացումը, մաքսային ընթացակարգերի կատարելագործումը և արդյունավետ լոգիստիկ շղթաների ստեղծումը նպաստում են ապրանքների և ծառայությունների փոխանակման արագացմանը, առաքման ժամանակի կրճատմանը, ծախսերի կրճատմանը և շուկաների մատչելիության բարձրացմանը:
Անհրաժեշտ է առավելագույնս օգտագործել ԵԱՏՄ տարանցիկ ներուժը և աշխարհագրական դիրքի հնարավորությունները՝ արտաքին շուկաներ դուրս գալու համար, որոնք այս փուլում դեռևս բավարար չափով չեն օգտագործվում անդամ պետությունների կողմից: Անհրաժեշտ է լրացուցիչ ջանքեր գործադրել եվրասիական տրանսպորտային ենթակառուցվածքի զարգացման և երրորդ երկրներ ապրանքների արտահանման համար՝ առավելագույնս օգտագործելով միջազգային կազմակերպությունների և զարգացման միջազգային ինստիտուտների հետ հարաբերությունների ներուժը:
Այդ համատեքստում Հայաստանի Հանրապետության առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» հեռանկարային նախագծի հաջող իրականացումը նշանակալի դեր կխաղա Եվրասիական միջազգային տրանսպորտային ուղիներով տարանցիկ փոխադրումների ապահովման ուղղությամբ նախանշված նպատակների իրականացման գործում:
«Խաղաղության խաչմերուկը» կարող է մեր տարածաշրջանի երկրները կապել ավտոմոբիլային և երկաթուղային ճանապարհներով, մալուխներով, գազատարներով և էլեկտրահաղորդման գծերով:
Սկզբունքորեն կարևոր եմ համարում վստահության մակարդակի ամրապնդումը։ Ցանկալի արդյունքների հասնելու համար անհրաժեշտ է մաքսային կարգավորման կատարելագործում՝ հաշվի առնելով իրավակիրառ պրակտիկան, ԵԱՏՄ մաքսային տարածքով անդամ պետությունների կողմից փոխադրվող ապրանքների նկատմամբ մաքսային և պետական վերահսկողության այլ միջոցների կիրառման նվազեցումը, մաքսային տարանցման միասնական համակարգի ներդրումը և զարգացումը։
Անվերապահ առաջնահերթություն է փոխադարձ առևտրում առկա խոչընդոտների ամբողջական վերացումը։ Մենք պետք է ուշադրություն դարձնենք նաև այն խնդրահարույց իրավիճակներին, որոնք չեն որակվում որպես խոչընդոտ, բայց բացասական ազդեցություն են ունենում ներքին շուկայի վրա։
Միևնույն ժամանակ, Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի առանձին դրույթներ անդամ պետություններին թույլ են տալիս միակողմանի սահմանափակող միջոցներ սահմանել, որոնք հանգեցնում են ԵԱՏՄ ներքին շուկայի կորոզիային և բիզնեսի ներկայացուցիչների համար դժվար կանխատեսելի պայմանների ձևավորմանը: Կարծում եմ, որ Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի 29-րդ հոդվածը դոգմատիկ չէ և կարիք ունի հարմարվելու ժամանակակից իրողություններին և տնտեսական գործունեության պայմաններին։
ԵԱՏՄ երկրների հետ ընդհանուր սահմանի բացակայությունը որոշակի դժվարություններ և տնտեսական ծախսեր է ստեղծում Հայաստանի Հանրապետության համար։ Մի կողմից դա մարտահրավեր է Հայաստանի համար, մյուս կողմից՝ հնարավորություն ԵԱՏՄ-ի համար։ Եթե մեզ հաջողվի ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով ապահովել տրանսպորտային, տարանցիկ և վարչական անխափան աշխատանքը, մենք հնարավորություն կունենանք խորացնել հարաբերությունները շահագրգիռ երրորդ երկրների հետ, ինչը հիմքային անհրաժեշտություն է ԵԱՏՄ հետագա զարգացման և ամրապնդման համար:
Երբ մենք խոսում ենք հասարակության բարեկեցության ապահովման համար հետագա տնտեսական փոխգործակցության հրամայականի մասին, անհրաժեշտ է հաշվի առնել թվայնացմանը վերապահված կարևոր դերը, որը դառնում է Եվրասիական տնտեսական միության տնտեսական զարգացման առանցքային շարժիչը:
Ավելի արդիական է դառնում ԵԱՏՄ ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի վերաձևավորման հարցը։ Ռազմավարական փաստաթղթերում արդեն նախանշված են անհրաժեշտ քայլերը՝ պլատֆորմային լուծումներին անցնելու համար: Այս համատեքստում կարևոր է հստակ սահմանել վերազգային կարգավորող մարմնի դերը։ Խոչընդոտներ չեմ տեսնում, որ լայնածավալ նախագծի համար «հավաքման կետ» դառնա Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը։
Հայաստանի Հանրապետությունը կարևորում է նաև առևտրում ազգային արժույթների մասնաբաժնի ավելացման հարցը:
Տնտեսական շահերի առաջմղման համար առանձնակի կարևորում եմ ԵԱՏՄ արտաքին տնտեսական կապերի աշխարհագրության ընդլայնումը։ Համատեղ նախագծերի իրականացման գործում դիտորդ պետությունների ներգրավումը, շահագրգիռ երրորդ երկրների, տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպությունների հետ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցությունը, մեր ստանձնած պարտավորությունների պահպանմամբ, ոչ միայն կնպաստեն փոխադարձ առևտրի աճին, այլև կբարձրացնեն մեր երկրների ներդրումային գրավչությունը:
Այդ թվում, հաշվի առնելով մեր աշխարհագրական դիրքը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հատուկ կարևորություն է տալիս Իրանի հետ լիարժեք համաձայնագրի հետագա գործնական իրականացմանը: Իրանի հետ ժամանակավոր համաձայնագրի գործունեության փորձը հստակ ցույց է տվել իրանական շուկայի գրավչությունն ու համագործակցության հետագա խորացման հեռանկարները:
Եգիպտոսի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Ինդոնեզիայի հետ բանակցություններում ձեռք բերված առաջընթացը մոտ ժամանակներս թույլ կտա դուրս գալ եզրափակիչ փուլ և նոր ազդակ կհանդիսանա համաշխարհային տնտեսությունում ԵԱՏՄ ինտեգրման համար:
Ողջունում եմ նաև Հնդկաստանի հետ տնտեսական օրակարգի շուրջ համապարփակ երկխոսության զարգացումը և առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնումը, աշխատանքների շարունակումը այնպիսի գերակա և հեռանկարային ուղղություններով, ինչպիսիք են Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը և Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետությունը:
Միության արդյունավետ զարգացման հիմնական բաղադրիչներից մեկը համակարգված և նպատակային աշխատանքն է՝ ինստիտուցիոնալ և կազմակերպչական-իրավական հիմքերի շարունակական կատարելագործման համար՝ իրավապահ պրակտիկայի ընթացքում հայտնաբերված բացերը վերացնելու և առաջացող խնդիրների գործառնական լուծման նոր մեխանիզմներ մշակելու միջոցով: ԵԱՏՄ անդամ պետությունների հարկատուները պետք է տեսնեն Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի գործունեության շոշափելի արդյունքները և զգան փոխգործակցության և տնտեսական համագործակցության առավելությունները:
Նշված նախաձեռնությունների լիարժեք իրականացման համար կարևոր նշանակություն ունի հենց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի համակարգված և արդյունավետ աշխատանքը:
Այս կապակցությամբ անհրաժեշտ եմ համարում բարձրացնել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի գործունեության արդյունավետությունը, այդ թվում՝ պրոֆեսիոնալ կադրային կազմի ընտրության և գործառնության շարունակական կատարելագործման միջոցով:
Համոզված եմ, որ ԵԱՏՄ շրջանակներում իրավահավասար համագործակցության աճն ի վերջո պետք է ծառայի բիզնեսի վարման և մարդկային ներուժի լիարժեք իրացման համար հարմարավետ պայմանների ստեղծմանը: 2024 թվականին Հայաստանի նախագահության նախաձեռնությունների գործնական իրականացման գործում ակնկալում եմ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների համագործակցությունն ու աջակցությունը»,- նշված է վարչապետի ուղերձում:

Обращение Председателя ВЕЭС, Премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна к главам государств-членов ЕАЭС
Республика Армения с 1 января 2024 года приняла председательство в органах ЕАЭС, в котором каждое государство играет ключевую роль в формировании общего пространства экономического сотрудничества.
Председательство Республики Армения приходится на десятилетний юбилей подписания Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года. По итогам десяти лет функционирования ЕАЭС достигнуты значительные результаты по всем направлениям взаимодействия. Вместе с тем остается ряд вопросов стратегического значения, без решения которых невозможно завершение формирования эффективного единого экономического пространства.
Только путем сопряжения усилий государства-члены ЕАЭС смогут создать еще более устойчивую модель экономического сотрудничества для будущих поколений без привязки к политическим или геополитическим сдвигам.
Текущая нестабильность мировой экономики требует пересмотра принципов и инструментов экономического взаимодействия. В этих условиях мы должны приложить максимум усилий для обеспечения полноценного функционирования ЕАЭС в интересах граждан и бизнеса наших стран.
Хочу подчеркнуть значимость принятой Декларации о дальнейшем развитии экономических процессов в рамках ЕАЭС до 2030 года и на период до 2045 года «Евразийский экономический путь», которая сформулировала приоритетные направления развития ЕАЭС.
В текущем году перед нами стоит важная задача – разработка Плана мероприятий, раскрывающего конкретные механизмы реализации Декларации, которая во многом определит стратегическое развитие ЕАЭС на среднесрочную и долгосрочную перспективы.
В год председательствования Республики Армения в Евразийском экономическом союзе, в частности, хотел бы обратить внимание на необходимость решения ряда важнейших для ЕАЭС задач.
Одним из приоритетных направлений является обеспечение энергетической безопасности. Ускоренное формирование общих рынков электроэнергии и энергоресурсов с недискриминационными принципами функционирования должно стать одним из основ для обеспечения равных условий экономической деятельности для всех государств-членов ЕАЭС.
В условиях глобальных экономических вызовов и имеющегося значительного потенциала агропромышленного комплекса наших стран, придаю важное значение обеспечению продовольственной безопасности ЕАЭС.
Обеспечение стабильного доступа населения к качественной и безопасной продовольственной продукции является важной составляющей устойчивого экономического и социального развития государств-членов ЕАЭС. Считаю необходимым продолжить работу по разработке более структурированной и предметной повестки, которая будет основываться на принципе приоритетных поставок продовольствия в условиях потенциальных кризисов.
Ключевым элементом экономического взаимодействия является транспортно-логистическая сфера. Развитие и модернизация транспортной инфраструктуры, совершенствование таможенных процедур и создание эффективных логистических цепочек способствуют ускорению обмена товарами и услугами, сокращению времени доставки, снижению затрат и издержек, повышению доступности рынков.
Следует максимально задействовать транзитный потенциал и возможности географического положения ЕАЭС для выхода на внешние рынки, которые на данном этапе пока недостаточно используются государствами-членами. Необходимо прилагать дополнительные усилия для развития евразийской транспортной инфраструктуры и экспорта товаров в третьи страны, максимально задействовав потенциал отношений с международными организациями и международными институтами развития.
В данном контексте успешная реализация перспективного проекта «Перекресток мира», предлагаемого Республикой Армения, сыграет значимую роль в достижении намеченных целей по обеспечению транзитных перевозок по евразийским международным транспортным маршрутам.
«Перекресток мира» может связать страны нашего региона автомобильными и железными дорогами, кабелями, газопроводами и линиями электропередачи.
Принципиально важным считаю укрепление уровня доверия. Для достижения желаемых результатов необходимо совершенствование таможенного регулирования с учетом правоприменительной практики, минимизации применения мер таможенного и иных видов государственного контроля в отношении товаров, перевозимых государствами-членами по таможенной территории ЕАЭС, внедрение и развитие единой системы таможенного транзита.
Безусловным приоритетом является полное устранение существующих барьеров во взаимной торговле. Нам необходимо также уделять внимание тем проблемным ситуациям, которые не квалифицируются как препятствие, но оказывают негативное влияние на внутренний рынок.
Вместе с тем отдельные положения Договора о Евразийском экономическом союзе позволяют государствам-членам вводить односторонние ограничительные меры, приводящие к коррозии внутреннего рынка ЕАЭС и формированию труднопрогнозируемых условий для представителей бизнеса. Полагаю, что статья 29 Договора о Евразийском экономическом союзе не является догматичной и нуждается в адаптации к современным реалиям и условиям экономической деятельности.
Отсутствие общей границы со странами ЕАЭС создает определенные трудности и экономические издержки для Республики Армения. С одной стороны, это вызов для Армении, с другой – возможность для ЕАЭС. Если нам удастся с помощью современных технологий обеспечить транспортную, транзитную и административную бесшовность, мы получим возможность для углубления отношений с заинтересованными третьими странами, что является базовой необходимостью для будущего развития и укрепления ЕАЭС.
Когда мы говорим об императиве дальнейшего экономического взаимодействия для обеспечения благосостояния общества, необходимо учесть важную роль, отведенную цифровизации, которая становится ключевым двигателем экономического развития Евразийского экономического союза.
Все актуальнее становится вопрос переформатирования интегрированной информационной системы ЕАЭС. В стратегических документах уже намечены необходимые шаги для перехода на платформенные решения. В данном контексте важно четко определить роль наднационального регулирующего органа. Не вижу препятствий в том, чтобы «точкой сбора» для масштабного проекта стала Евразийская экономическая комиссия.
Республика Армения также придает важное значение вопросу увеличения доли национальных валют в торговле.
Для продвижения экономических интересов придаю особую важность расширению географии внешнеэкономических связей ЕАЭС. Вовлечение государств-наблюдателей в реализацию совместных проектов, взаимовыгодное сотрудничество с заинтересованными третьими странами, региональными и международными организациями в сферах, представляющих взаимный интерес, с соблюдением взятых нами обязательств, будут не только способствовать росту взаимной торговли, но и повысят инвестиционную привлекательность наших стран.
В том числе, ввиду своего географического положения Республика Армения придает особую значимость дальнейшей практической реализации полноформатного соглашения с Ираном. Опыт функционирования временного Соглашения с Ираном наглядно показал привлекательность иранского рынка и перспективность дальнейшего углубления сотрудничества.
Достигнутый прогресс в переговорах с Египтом, Объединенными Арабскими Эмиратами и Индонезией в скором времени позволит выйти на завершающий этап и послужит новым импульсом интегрирования ЕАЭС в мировую экономику.
Приветствую также развитие комплексного диалога по экономической повестке и расширение торгово-экономического сотрудничества с Индией, продолжение работ по таким приоритетным и перспективным направлениям, как Китайская Народная Республика и Социалистическая Республика Вьетнам.
Одной из ключевых составляющих эффективного развития объединения является системная и целенаправленная работа для постоянного совершенствования его институциональных и организационно-правовых основ путем устранения выявленных в ходе правоприменительной практики пробелов и выработки новых механизмов оперативного решения возникающих проблем. Налогоплательщики государств-членов ЕАЭС должны увидеть осязаемые результаты деятельности Евразийской экономической комиссии и ощутить преимущества взаимодействия и экономического сотрудничества.
Для полноценной реализации указанных инициатив важное значение имеет слаженная и эффективная работа самой Евразийской экономической комиссии.
В этой связи считаю необходимым повысить эффективность деятельности Евразийской экономической комиссии, в том числе путем отбора профессионального кадрового состава и постоянного совершенствования функционала.
Убежден, что наращивание равноправного сотрудничества в рамках ЕАЭС в конечном итоге должно служить созданию комфортных условий для ведения бизнеса и полноценной реализации человеческого потенциала. Рассчитываю на сотрудничество и содействие со стороны государств-членов Евразийского экономического союза в практической реализации инициатив Армянского председательства в 2024 году.
Председатель Высшего Евразийского экономического совета, Премьер-министр Республики Армения Н.В. Пашинян