Հունգարիայի դիրքորոշումը շատ կարևոր է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները խորացնելու և ընդլայնելու համար
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի՝ Հունգարիա պաշտոնական այցի արդյունքում լիարժեք վերականգնվեցին հայ-հունգարական դիվանագիտական հարաբերությունները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը՝ ամփոփելով Հայաստանի նախագահի՝ Հունգարիա պաշտոնական այցի արդյունքները։
«Ավելի քան տասնմեկ տարի չենք ունեցել բարձրաստիճան այց Հունգարիա, և այս այցով, կարելի է ասել, լիարժեք վերականգնվում են հայ-հունգարական դիվանագիտական հարաբերությունները։ Այցը ընդգրկուն էր թե՛ ոլորտային, թե՛ քաղաքական երկխոսության առումով։ Կցանկանայի նշել այն կարևորությունը, որ մենք տալիս ենք այս ամենին Եվրամիության հետ գործընկերության առումով․ Հունգարիան հուլիսից ստանձնում է Եվրամիության խորհրդի նախագահությունը, և այդ առումով այդ երկրի դիրքորոշումը շատ կարևոր է մեր գործընկերությունը Եվրամիության հետ խորացնելու, ընդլայնելու տեսանկյունից։
Բացի այդ, մի շարք կարևոր ոլորտային համագործակցության եզրեր քննարկվեցին։ Առողջապահական ոլորտում համագործակցությունը խորացնելու համար առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն էր ներգրավված, կրթության ոլորտում՝  կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, եղան նաև հանդիպումներ արտգործնախարարության գործընկերների հետ, Հունգարիայի խորհրդարանի անդամների հետ ունեցանք հանդիպումներ»,- ասաց Հովհաննիսյանը։
Փոխնախարարը տեղեկացրեց, որ, հաշվի առնելով հունգարական կողմի հետաքրքրությունը, հայկական կողմը նաև ներկայացրել էր «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը։
«Հունգարիան կարևորում է էներգետիկ և տրանսպորտային նախագծերը Հարավային Կովկասում՝ ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև մեր հարևան երկրների հետ։ Կարծում եմ՝ այդ բոլոր հարցերը շատ կարևոր էին մեզ համար, և այցը հասավ իր նպատակին»,- ընդգծեց Հովհաննիսյանը։
ԱԳ փոխնախարարի խոսքով՝ հունգարական կողմը ցավում է անցյալում կատարվածի համար և հայ-հունգարական հարաբերությունները վերականգնելու համար մի շարք քայլեր է իրականացրել։
«Հունգարիան աջակցություն է ցուցաբերել Գուրգեն Մարգարյանի անվան դպրոցին, աջակցել է ռազմագերիների վերադարձի հարցում, համավարակի ընթացքում ուղարկել է հումանիտար օգնություն․ այդ ամենը վկայում է, որ հունգարական կողմը ցավում է անցյալում կատարվածի համար և փորձում է վերականգնել հարաբերություններն այն հարուստ պատմական կապերի հիման վրա, որոնք գոյություն ունեն։ Չէ՞ որ Հունգարիայում գտնվում է ամենահին հայկական համայնքներից մեկը։ Հունգարիայում հայ համայնքը օժտված է մի շարք առավելություններով՝ ունենք ներկայացուցչություն խորհրդարանում, Բուդապեշտում վերականգնվել է հայկական եկեղեցին։ Քրիստոնյա փոքրամասնությունների վերաբերյալ Հունգարիայի շատ զգայուն մոտեցումը նույնպես համահունչ է մեր մոտեցումներին։ Այդ ամենը հիմք է ստեղծում հավատալու, որ անկեղծ ցանկություն կար հաղթահարելու այդ ցավոտ էջը և շարժվել առաջ»,- եզրափակեց Հովհաննիսյանը։
Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները, որոնք հաստատվել էին 1992թ. փետրվարի 26-ին, կասեցվել էին 2012թ. օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի կողմից ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելուց հետո։ 2022թ․ դեկտեմբերի 1-ին Լոձում ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Հունգարիայի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Պետեր Սիյարտոյի հանդիպումը, որի ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերել վերականգնել լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունները։ 2023թ. կայացել է Սիյարտոյի այցը Հայաստան։ Փետրվարի 5-7-ը պաշտոնական այցով Հունգարիայում էր ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։

Заместитель министра иностранных дел Армении подвел итоги официального визита президента Армении в Венгрию
Официальным визитом президента Республики Армения Ваагна Хачатуряна в Венгрию полностью были восстановлены армяно-венгерские дипломатические отношения.
Как сообщает «Арменпресс», это подтвердил заместитель министра иностранных дел РА Паруйр Ованнисян, подводя итоги официального визита президента Армении в Венгрию.
«У нас не было высокопоставленных визитов в Венгрию уже более одиннадцати лет, и этим визитом мы можем сказать, что армяно-венгерские дипломатические отношения полностью восстановлены. Визит был всеобъемлющим как с точки зрения отраслевого, так и политического диалога. Хотел бы отметить, какое значение мы придаем всему этому с точки зрения партнерства с Европейским Союзом. Венгрия с июля принимает на себя председательство в Совете Европейского Союза, и в этом отношении позиция этой страны очень важна с точки зрения углубления и расширения нашего партнерства с Европейским Союзом.
Кроме того, был обсужден ряд важных сфер сотрудничества. В целях углубления сотрудничества в сфере здравоохранения там присутствовала министр здравоохранения Анаит Аванесян, в сфере образования - заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян, также состоялись встречи с коллегами МИД, с депутатами венгерского парламента», - сказал Ованнисян.
Заместитель министра сообщил, что, учитывая интерес венгерской стороны, армянская сторона также представила программу «Перекресток мира».
«Венгрия придает значение энергетическим и транспортным проектам на Южном Кавказе не только с Арменией, но и с нашими соседними странами. Думаю, все эти вопросы были для нас очень важны, и визит достиг своей цели», - подчеркнул Ованнисян.
Замминистр иностранных дел считает, что венгерская сторона сожалеет о произошедшем в прошлом. И поэтому, Венгрия предприняла ряд шагов для восстановления армяно-венгерских отношений.
«Венгрия помогла школе им. Гургена Маргаряна, содействовала возвращению военнопленных и направила гуманитарную помощь во время пандемии. Все это доказывает, что венгерская сторона сожалеет о случившемся в прошлом и пытается восстановить отношения, основанные на существующих богатых исторических связях. Венгрия является домом для одной из старейших армянских общин. Армянская община Венгрии имеет ряд преимуществ: у нас есть представительство в Парламенте, в Будапеште восстановлена ​​армянская церковь. Очень чуткий подход Венгрии к христианским меньшинствам также согласуется с нашими подходами. Все это создает основу для веры в то, что было искреннее желание преодолеть эту болезненную страницу и двигаться дальше», - заключил Ованнисян.
Дипломатические отношения между Арменией и Венгрией, установленные 26 февраля 1992 года, по решению СНБ РА были прерваны 31 августа 2012 года, после экстрадиции Венгрией азербайджанского преступника Рамиля Сафарова в Азербайджан.
1 декабря 2022 года в Лодзи в рамках министерской конференции ОБСЕ состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Венгрии Арарата Мирзояна и Петера Сийярто, в ходе которой была достигнута договоренность о восстановлении полноценных дипломатических отношений. В 2023 году состоялся визит Петера Сийярто в Армению.