ՀՀ-ն պատրաստ է ԵՄ-ին լինել այնքան մոտիկ, որքան ԵՄ-ն հնարավոր կհամարի․ Նիկոլ Փաշինյան
Այն հայտարարությունները, որ Ադրբեջանի նախագահը արեց 2024 թվականի հունվարի սկզբին ադրբեջանական հեռուստեսություններին տված հարցազրույցում, ես համարել եմ հարված խաղաղության գործընթացին: Այս մասին Բրիտանական The Telegraph-ին տված հարցարզրույցում ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Բայց այդ հարվածը ինքը ուղղակի առանձին վերցրած գործընթաց չէ եւ դա սկսվել է  առաջինը Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտումներից, երկրորդը՝ Գրանադայի հանդիպման մերժումներից, ապա Բրյուսելի հանդիպման մերժումից եւ նաեւ հետագա հանդիպումների մերժումներից»,- ասել է նա:
Լրագրողը հետաքրքրվել է նաև, թե հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացում երկրներն ինչ կետի են հասել և ինչու է ձգձգվում ստորագրումը:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ճարտարապետությունն ու սկզբունքները համաձայնեցված են: Նախորդ տարեվերջին մեզ թվում էր, թե մենք շատ մոտ ենք ի վերջո վերջնական պայմանագրի տեքստի համաձայնեցմանը», - ասել է վարչապետը:
The Telegraph-ի միջազգային մեկնաբան Ռոլանդ Օլիֆանթի հարցին, թե արդյոք Փաշինյանը ցանկությունը ունի  Հայաստանը տանել Եվրամիության ուղղությամբ, այն սարքել նպատակ, արդյոք դա խելամիտ է, Փաշինյան ասել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է ԵՄ-ի հետ լինել այնքան մոտիկ, ինչքան ԵՄ-ն դա հնարավոր կհամարի:

Никол Пашинян: Армения готова быть настолько близкой к ЕС, насколько возможным это сочтет ЕС
Заявления, которые президент Азербайджана сделал в интервью азербайджанским телеканалам в начале января 2024 года, я расценил как удар по мирному процессу. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью британскому изданию The Telegraph.
«Но этот удар сам по себе не является отдельно взятым процессом, и он начался  сначала с этнической чистки в Нагорном Карабахе, во-вторых, с отклонения встречи в Гранаде, затем с отклонения встречи в Брюсселе, а также с отказа от дальнейших встреч», - сказал он.
На вопрос, почему задерживается мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном, Пашинян ответил, что архитектура и принципы соглашения согласованы.
«В конце прошлого года нам казалось, что мы очень близки к окончательному согласованию текста окончательного контракта»,  - пояснил он.
На вопрос международного обозревателя The Telegraph Роланда Олифанта, есть ли у Пашиняна желание вести Армению в направлении Евросоюза, превратить это в цель, разумно ли это, Пашинян ответил, что Республика Армения готова быть настолько близкой к ЕС, насколько возможным это сочтет ЕС.