Հայաստանը հանվել է «օֆշորային» երկրների հետ առնչվող «Մոխրագույն ցուցակից»
Եվրամիության Տնտեսական և ֆինանսական հարցերով խորհուրդը որոշել է հանել Հայաստանին Հարկային հարցերով Եվրոպական միության հետ հարկային հարցերով չհամագործակցող երկրների (The EU list of non-cooperative jurisdictions for tax purposes) «Մոխրագույն ցուցակից», InfoPort.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Ֆինանսների նախարարության եկամուտների քաղաքականության և վարչարարության մեթոդաբանության վարչության պետ Օրի Ալավերդյանը:
Որոշումը կայացվել է փետրվարի 18-ին ԵՄ ֆինանսների նախարարների հանդիպման ժամանակ:
««Մոխրագույն ցուցակում» հայտնվելը երկրի հեղինակության հետ կապված ռիսկեր էր առաջացնում, Հայաստանը համարվում էր հարկային առումներով Եվրոպական միության հետ չհամագործակցող երկիր: Այդ երկրների ցանկից հանելը հեղինակության առումով լավ ազդակ է լինելու, որովհետև ԵՄ գործընկերները Հայաստանին դիտարկելու են հարկային առումներով համագործակցող երկիր», -ասում է Ֆինանսների նախարարության եկամուտների քաղաքականության և վարչարարության մեթոդաբանության վարչության պետ Օրի Ալավերդյանը:
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2017 թվականին Հայաստանը «Մոխրագույն ցուցակում» չհայտնվելու և դրանից բխող մի շարք ռիսկերից խուսափելու նպատակով ստանձնել էր երեք պարտավորություն: Օրի Ալավերդյանի փոխանցմամբ, ՀՀ ֆինանսների նախարարության ջանքերով Հայաստանը կատարել է ստանձնած բոլոր պարտավորությունները:
Մասնավորապես, Հայաստանի Հանրապետությունը վերանայել է ՀՀ հարկային օրենսգիրքը՝ սահմանափակելով արտահանման ծրագրեր իրականացնող տնտեսավարող սուբյեկտների համար շահութահարկով հարկման առումով սահմանված արտոնյալ կարգավորումները, ինչպես նաև 2019 թվականի փետրվարին պաշտոնապես անդամակցել է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) BEPS ծրագրի ներառական հարթակին և դրանով իսկ ստանձնել է ՀՀ հարկային օրենսդրության մեջ նշված ծրագրի 4 նվազագույն ստանդարտները տեղայնացնելու պարտավորություն:
«Սա ընթացքի մեջ է, ՏՀԶԿ քարտուղարության մասնագետների հետ այս պահին աշխատում ենք: Դա երկար գործընթաց է, բայց բոլոր դեպքերում ստանդարտները կտեղայնացվեն», -ասում է Օրի Ալավերդյանը:
Բացի այդ, նրա խոսքով, 2018 թվականի հունվարի 24-ին ստորագրվել ու 2019 թվականի դեկտեմբերի 13-ին վավերացվել է «Հարկային հարցերով փոխադարձ վարչական աջակցության մասին» ՏՀԶԿ և Եվրոպայի Խորհրդի համատեղ կոնվենցիան:
Նշենք, որ ԵՄ-ի կողմից հաստատված «Մոխրագույն ցուցակում» ընդգրկված է 40-ից ավելի երկիր: Կա նաև ԵՄ-ի կողմից հաստատված 17 օֆշորային երկրից բաղկացած «սև ցուցակ», որում այլ երկրների շարքում ընդգրկվել են նաև Բահրեյնը, Հարավային Կորեան, Մակաոն, Մոնղոլիան, Նամիբիան, Պանաման, Թունիսը և ԱՄԷ-ն: Որպես հնարավոր պատժամիջոցներ ցանկում նշված երկրների համար նշվում են ԵՄ դրամաշնորհներ ստանալու և Եվրամիության միջոցներից ֆինանսավորման ծրագրերին մասնակցելու արգելքը:

Армения исключена из "серого списка" стран, не сотрудничающих с ЕС в налоговой сфере
Совет Евросоюза по экономическим и финансовым вопросам решил исключить Армению из «серого списка» стран, не сотрудничающих с Европейским Союзом по налоговым вопросам (The EU list of non-cooperative jurisdictions for tax purposes). Решение принято на встрече министров финансов ЕС 18 февраля, сообщает Минфин РА.
«Исключение из списка этих стран является положительным импульсом для имиджа страны, поскольку партнеры по ЕС будут рассматривать Армению как страну, сотрудничающую с ними в налоговой сфере», - заявил начальник Управления политики доходов и методологии администрирования Министерства финансов Армении Ори Алавердян.
Министерство напоминает, что еще в 2017 году Армения взяла на себя три обязательства, при выполнении которых она могла бы быть исключена из «серого списка» стран, не сотрудничающих с ЕС в налоговой сфере и избежать ряда вытекающих из этого рисков.
По словам Ори Алавердян, усилиями Министерства финансов Армения выполнила все взятые на себя обязательства, и результаты дали о себе знать.
В частности, Республика Армения пересмотрела Налоговый кодекс, ограничив льготное регулирование налога на прибыль для хозяйствующих субъектов, осуществляющих экспортные программы, а также в феврале 2019 года официально вступила в инклюзивную платформу программы BEPS Организации экономического сотрудничества и развития и тем самым взяла на себя обязательство по локализации четырех минимальных стандартов программы, указанных в налоговом законодательстве РА.
«Это длительный процесс, но в любом случае стандарты будут локализованы», -говорит Ори Алавердян.
Кроме того, по его словам, 24 января 2018 года была подписана, а  13 декабря 2019 года  ратифицирована совместная конвенция ОЭСР и Совета Европы «О взаимной административной поддержке по налоговым вопросам».