Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումները իրականացվում են միմիայն ԵԱՀԿ ՄԽ-ի միջնորդությամբ․ Աննա Նաղդալյանի արձագանքը Սլովակիայի ԱԳ նախարարի հայտարարությանը
Նախ նշեմ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և ղեկավարների միջև հանդիպումները իրականացվում են միմիայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և համանախագահ երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների միջնորդությամբ: Այսպես է արձագանքել ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը Սլովակիայի ԱԳ նախարարի՝ Բրատիսլավայում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գերատեսչությունների խեկավարների հանդիպում հյուրընկալելու հայտարարությանը։
“Իրապես, համանախագահների կողմից արվել է հանդիպում անցկացնելու առաջարկություն, ինչի մասին նշված է ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների նյույորքյան հանդիպման մեր հաղորդագրությունում, այնպես էլ՝ համանախագահների տարածաշրջան այցելության արդյունքով հաղորդագրությունում:  Նման հանդիպման մասին, ինչպես գիտեք, մենք հայտարարում ենք համաձայնեցված կարգով, և այդ սկզբունքը մենք չենք խախտելու”,- նշել է Նաղդալյանը:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահ, Սլովակիայի արտգործնախարար Միրոսլավ Լայչակը«Ամերիկայի Ձայն»-ին ասել էր, որ իր միջնորդությամբ Բրատիսլավայում մոտ ժամանակներս կանցնի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը, որի ընթացքում կողմերը քննարկելու են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարները:

Встречи глав МИД Армении и Азербайджана проводятся только при посредничестве МГ ОБСЕ: Анна Нагдалян о завлении главы внешнеполитического ведомства Словакии
Во-первых, отмечу, что встречи глав МИД Армении и Азербайджана проводятся только при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ и высокопоставленных представителей стран-сопредседателей. Так отреагировала на заявление главы внешнеполитического ведомства Словакии Мирослава Лайчака об организации им встречи министров ИД Армении и Азербайджана пресс-секретарь МИД РА Анна Нагдалян.
”Действительно, со стороны сопредседателей было сделано предложение о проведении встречи, о чем отмечено как в нашем заявлении на нью-йоркской встрече глав МИД Армении и Азербайджана, так и в сообщении по итогам визита сопредседателей в регион. О таких встречах, как вы знаете, мы сообщаем в согласованном порядке, и этот принцип мы не нарушим", - отметила Нагдалян.
Ранее действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Словакии Мирослав Лайчак сказал "Голосу Америки", что при его посредничестве в Братиславе в ближайшее время пройдет встреча глав МИД Армении и Азербайджана, в ходе которой стороны обсудят перспективы урегулирования карабахского конфликта.