Հայաստանի անվտանգության ապահովումն անհնար է առանց ՀԱՊԿ-ի․  Վիկտոր Վասիլև
Հայաստանի անվտանգությունը, այդ թվում ՝ ռազմատեխնիկական ոլորտում, հնարավոր չի թվում առանց ՀԱՊԿ-ում համագործակցության: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ-ի ՝ ՀԱՊԿ հարցերով հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Վիկտոր Վասիլևը:
«Ես չեմ կարող ձեզ տեղեկություններ հայտնել, որոնք ակնհայտորեն վկայում են այն մասին, որ Հայաստանի անվտանգությունը, այդ թվում նաև ռազմատեխնիկական ոլորտում, հնարավոր չէ առանց ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցության»,-ասել է Վասիլևը:
Բացի այդ, դիվանագետը հավելել է, որ Ռուսաստանը տեսնում է արևմտյան երկրների կողմից Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը օգտագործելու փորձեր՝ իրավիճակը սրելու ոչ միայն այնտեղ, այլև ողջ Կովկասում։
«Մենք օգտագործում ենք ՀԱՊԿ շրջանակներում քննարկումները բոլոր մակարդակներում, որպեսզի մեր հայ գործընկերների ուշադրությունը կենտրոնացնենք արևմտյան երկրների այս գիտակցված քաղաքականության վրա»,- ընդգծել է նա։

МИД РФ: Безопасность Армении невозможна без ОДКБ
Безопасность Армении, в том числе в военно-технической области, не представляется возможной без сотрудничества в ОДКБ, заявил в интервью РИА Новости посол по особым поручениям МИД РФ по вопросам ОДКБ Виктор Васильев.
"Я не могу раскрыть вам информацию, которая со всей очевидностью свидетельствует о том, что безопасность Армении, в том числе и в военно-технической области, не представляется возможной без сотрудничества в рамках ОДКБ", - сказал Васильев.
Кроме того, дипломат добавил, что Россия видит попытки западных стран использовать ситуацию в Армении для того, чтобы накалить обстановку не только там, но и на всем Кавказе.
"Используем дискуссии в рамках ОДКБ на всех уровнях с тем, чтобы акцентировать внимание наших армянских коллег на данной осознанной политике западных стран", - подчеркнул он.