Հաճելի է տեսնել, որ Յենս Ստոլտենբերգը  Երևանում վերահաստատում է ՆԱՏՕ-ի ու Հայաստանի միջև գործընկերությունը․ Ֆրենկ Փալոն
Հաճելի է տեսնել, որ Յենս Ստոլտենբերգը Երևանում վերահաստատում է ՆԱՏՕ-ի ու Հայաստանի միջև գործընկերությունը․ Ֆրենկ Փալոն
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի անդամ Ֆրենկ Փալոնը կարծում է, որ անհրաժեշտ է շարունակել աշխատանքը՝ Հայաստանի և Արևմուտքի միջև համագործակցության ընդլայնման և Կովկասում կայունություն ապահովելու ուղղությամբ։
ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնն այս մասին գրառում է կատարել X-ի իր միկրոբլոգում։
«Հաճելի է տեսնել, որ Յենս Ստոլտենբերգը (խմբ․ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար) Երևանում վերահաստատում է ՆԱՏՕ-ի ու Հայաստանի միջև գործընկերությունը և ճանաչում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։ Մենք պետք է շարունակենք աշխատել այդ հարաբերություններն ամրապնդելու, Հայաստանի և Արևմուտքի միջև համագործակցությունն ընդլայնելու և Կովկասում կայունություն ապահովելու համար»,- գրել է կոնգրեսականը։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը Հարավային Կովկաս կատարած այցի շրջանակներում մարտի 17-ին գտնվել է Բաքվում և հանդիպել Ադրբեջանի նախագահի, ԱԳ նախարարի և Պաշտպանության նախարարի հետ։ Հաջորդ օրը գլխավոր քարտուղարն այցելել է Թբիլիսի՝ հանդիպում ունենալով Վրաստանի վարչապետի և նախագահի հետ։ Տարածաշրջանային այցը եզրափակվել է մարտի 19-ին Հայաստան կատարած այցելությամբ, որի ընթացքում Ստոլտենբերգը հանդիպել է ինչպես վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, այնպես էլ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին։

Приятно видеть, что Йенс Столтенберг подтверждает партнерство между НАТО и Арменией в Ереване։ Фрэнк Паллоне
Сопредседатель комиссии Конгресса Соединенных Штатов Америки по армянским вопросам Фрэнк Паллоне считает, что необходимо продолжить работу по расширению сотрудничества между Арменией и Западом и обеспечению стабильности на Кавказе.  Соответствующий комментарий он сделал в своем микроблоге в X.
«Приятно видеть, что Йенс Столтенберг (генеральный секретарь НАТО: ред.) подтверждает партнерство между НАТО и Арменией в Ереване и признает территориальную целостность Армении. Мы должны продолжать работать над укреплением этих отношений, расширением сотрудничества между Арменией и Западом и обеспечением стабильности на Кавказе», - написал конгрессмен.
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг в рамках визита на Южный Кавказ 17 марта находился в Баку, встречался с президентом, министром иностранных дел и министром обороны Азербайджана. На следующий день генеральный секретарь посетил Тбилиси, где встретился с премьер-министром и президентом Грузии. Визит в регион он завершил в Армении 19 марта. Столтенберг в Ереване встретился  с премьер-министром Николом Пашиняном и с президентом Ваагном Хачатуряном.