ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է, որ կազմակերպությունը ներուժ ունի 2024 թվականին խնդիրները լուծելու համար
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) անհրաժեշտ ներուժ ունի 2024 թվականին կազմակերպության խնդիրների լուծման համար։ Այս մասին հայտարարել Է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
՛՛2024 թվականին կազմակերպությունում նախագահության ընթացքում Ղազախստանի Հանրապետության առաջնահերթությունների, ինչպես նաև ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2023 թվականի նոյեմբերյան նստաշրջանի որոշումների իրականացումը ենթադրում է ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի կատարելագործման նոր բազմաբնույթ խնդիրներ, դրանց լուծման համար կա պատրաստակամություն և անհրաժեշտ ներուժ՛՛, - ասել է նա:
Ինչպես ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Կազմակերպության միացյալ շտաբի մամուլի քարտուղար Վլադիսլավ Շչեգրիկովիչը՝ նման հայտարարությամբ գլխավոր քարտուղարը հանդես է եկել ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի 2023 թվականի գործունեության արդյունքների ամփոփման եւ 2024 թվականի առաջնահերթությունների նախանշման միջոցառման ժամանակ:
ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Սերդյուկովը, հանդես գալով զեկույցով, 2024 թվականի գերակա խնդիրների թվում նշել է ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի զարգացման նորմատիվ իրավական բազայի կատարելագործումը, ճգնաժամային արձագանքման համակարգի կատարելագործման ուղղությամբ ՀԱՊԿ քարտուղարության և պաշտպանական գերատեսչությունների հետ համատեղ աշխատանքի շարունակումը։ Դրանց թվում են նաեւ համատեղ օպերատիվ եւ մարտական պատրաստության միջոցառումների որակյալ նախապատրաստությունն ու հաջող անցկացումը, ինչպես նաեւ մասնակցությունը ՀԱՊԿ պաշտպանության նախարարների խորհրդի եւ ռազմական կոմիտեի նիստերի նախապատրաստմանն ու անցկացմանը, հավելել է Սերդյուկովը:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը, ամփոփելով 2023 թվականի արդյունքները, նշել է, որ առաջադրված նպատակները մեծապես ձեռք են բերվել ՀԱՊԿ ձևաչափում ռազմական համագործակցության ամրապնդման գործում կազմակերպության անդամ պետությունների մեծ ներդրման շնորհիվ:
Ինչպես հստակեցրել է Միացյալ շտաբի պետը՝ հիմնական ջանքերն անցյալ տարի կենտրոնացած էին ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի եւ միջոցների կիրառման վրա որոշումների ընդունման օպերատիվության բարձրացման, զորքերի բաղադրիչների հետագա զարգացման եւ ըստ նշանակության առաջադրանքների կատարման նախապատրաստման խնդիրների իրականացման վրա: Սերդյուկովը նաև նշել է, որ ճգնաժամային արձագանքման համակարգի կատարելագործումը դիտարկվել է որպես գործունեության կարևորագույն ուղղություններից մեկը և իրականացվել՝ հաշվի առնելով 2022 թվականի հունվարին Ղազախստանում ստեղծված իրավիճակին կազմակերպության արձագանքման փորձը:

Генсек ОДКБ заявил, что организация обладает потенциалом для решения задач в 2024 году
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) имеет необходимый потенциал для решения задач объединения в 2024 году. Об этом заявил генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов.
"Реализация приоритетов Республики Казахстан в период председательства в организации в 2024 году, а также решений ноябрьской 2023 года сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ предполагает новые многоплановые задачи по совершенствованию военной составляющей ОДКБ, для их решения есть готовность и необходимый потенциал", - сказал он. Как сообщил ТАСС пресс-секретарь Объединенного штаба организации Владислав Щегрикович, с такими заявления генсек выступил в ходе мероприятия по подведению итогов деятельности Объединенного штаба ОДКБ за 2023 год и обозначению приоритетов на 2024 год.
Начальник Объединенного штаба ОДКБ генерал-полковник Андрей Сердюков, выступая с докладом, среди приоритетных задач 2024 года отметил совершенствование нормативной правовой базы по развитию военной составляющей ОДКБ, продолжение работы совместно с Секретариатом ОДКБ и оборонными ведомствами по совершенствованию системы кризисного реагирования. В их числе также качественная подготовка и успешное проведение мероприятий совместной оперативной и боевой подготовки, а также участие в подготовке и проведении заседаний Совета министров обороны и Военного комитета ОДКБ, добавил Сердюков.
Генсек ОДКБ, подводя итоги за 2023 год, отметил, что поставленные цели во многом были достигнуты благодаря большому вкладу государств - членов организации в укрепление военного сотрудничества в формате ОДКБ.
Как уточнил начальник Объединенного штаба, основные усилия в прошлом году были сосредоточены на реализации задач по повышению оперативности принятия решений на применение сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ, дальнейшему развитию компонентов войск и их подготовке к выполнению задач по предназначению. Сердюков также отметил, что совершенствование системы кризисного реагирования рассматривалось как одно из важнейших направлений деятельности и осуществлялось с учетом опыта реагирования организации на ситуацию, сложившуюся в Казахстане в январе 2022 года.