Ես ԱՄՆ-ը վարչակազմից հավաստիացումներ եմ ստացել, որ նա շարունակելու է զգուշացնել Ադրբեջանին՝ զերծ մնալ Հայաստանի դեմ  ռազմական գործողություններից․ սենատոր
Ես ԱՄՆ-ը վարչակազմից հավաստիացումներ եմ ստացել, որ նա շարունակելու է զգուշացնել Ադրբեջանին՝ զերծ մնալ Հայաստանի դեմ ռազմական գործողություններից․ սենատոր
Ես ստացել եմ ԱՄՆ վարչակազմի հավաստիացումներն այն մասին, որ վարչակազմը կշարունակի զգուշացնել Ադրբեջանին՝ զերծ մնալ Հայաստանի դեմ ռազմական գործողություններից։ Այս մասին նշվել է ԱՄՆ սենատոր Քրիս Վան Հոլենի պաշտոնական հայտարարությունում, որում նա պարզաբանել է, որ չի արգելի Թուրքիային F-16 կործանիչների վաճառքի հարցում։
«Չնայած Թուրքիայի կողմից  ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի անդամակցության վավերացումը երկար ժամանակ հետաձգվում էր, դա երկար սպասված քայլ է ՆԱՏՕ-ի համար։ Ես, սակայն, նախկինի պես լուրջ մտահոգություններ ունեմ մեր դաշնակիցների՝ սիրիական քրդերի վրա Էրդողանի շարունակվող հարձակումների առումով, նրա ագրեսիվ գործողություններով Արեւելյան Միջերկրածովում եւ այն դերով, որը նա խաղաց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական հարձակումներին աջակցելով։ Ես երախտապարտ եմ Բայդենի վարչակազմին այն բանի համար, որ նա ժամանակ գտավ տեղեկացնել ինձ այս հարցերի վերաբերյալ եւ պատասխանել իմ հարցերին»,- նշվել է սենատորի հայտարարությունում։
Նրա խոսքով՝ չնայած ինքն ուրախ է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դադարեցրել է ռազմական ինքնաթիռների ներխուժումը Հունաստանի օդային տարածք, ԱՄՆ վարչակազմը տեղեկացրել է, որ շարունակում է ուշադիր հետեւել այս հարցին, որպեսզի նպաստի Հունաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ շարունակվող երկխոսությանը։
«Բացի այդ, ես վարչակազմից հավաստիացումներ եմ ստացել այն մասին, որ նա շարունակելու է զգուշացնել Ադրբեջանին՝ զերծ մնալ Հայաստանի դեմ հետագա ռազմական գործողություններից, որ աշխատելու է Թուրքիայի հետ, որպեսզի կանխի այդ հակամարտության ցանկացած հետագա թեժացում։ Ես նախկինի պես խորապես անհանգստացած եմ Սիրիական դեմոկրատական ուժերի (SDF) դեմ Էրդողանի հարձակումներից Սիրիայի հյուսիս-արեւելքում, սակայն վարչակազմը ինձ հավաստիացրել է, որ շարունակում է վճռական առարկություն հայտնել այդ հարձակումների դեմ, ներառյալ սպառնալիքն ամերիկյան ուժերի համար, որոնք աշխատում են SDF-ի հետ, եւ հաստատել է իր անփոփոխ հավատարմությունն այդ կարեւոր գործընկերոջն աջակցելու հարցում, որը սուր նիզակ է ծառայում «Իսլամական պետության» ջախջախման գործում։ Վարչակազմն ինձ տեղեկացրել է, որ ավելի հստակ են տեղեկացնելու SDF-ին այդ հավատարմության մասին»,- նշել է Վան Հոլենը։
Նրա խոսքով՝ այդ հավաստիացումների հիման վրա ինքը չի ձգտի արգելել Թուրքիային F-16-ների վաճառքը՝ համատեղ բանաձեւ ներկայացնելու միջոցով։
«Բայց ես  կշարունակեմ մշտական կապ պահպանել վարչակազմի հետ այս կարեւոր հարցերի հավաստիացումների վերաբերյալ։ Ակնհայտ է, որ մենք պետք է ուշադիր հետեւենք Թուրքիային առաջիկա շաբաթներին եւ ամիսներին. գործողությունները խոսքից ավելիի մասին են վկայում»,- ավելացրել է նա։

Сенатор Крис Ван Холлен: США продолжат предостерегать Азербайджан от военных действий против Армении
Я получил завершения от администрации США о том, что она продолжит предостерегать Азербайджан от военных действий против Армении, Об этом говорится в официальном заявлении сенатора США Криса Ван Холлена, в котором он поясняет, что не будет блокировать продажу истребителей F-16 Турции.
«Хотя ратификация Турцией членства Швеции в НАТО долго откладывалась, это долгожданный шаг вперед и важный сигнал для сообщества НАТО. При этом я по-прежнему испытываю серьезную озабоченность по поводу продолжающихся нападений президента Эрдогана на наших союзников - сирийских курдов, его агрессивных действий в Восточном Средиземноморье и той роли, которую он сыграл в поддержке военных нападений Азербайджана на Нагорный Карабах. Я признателен администрации Байдена за то, что она нашла время проинформировать меня по этим вопросам и дать ответы на мои вопросы», - отмечается в заявлении сенатора.
По его словам, хотя он и рад, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган прекратил вторжение военных самолетов в воздушное пространство Греции, администрация США сообщила, что продолжает внимательно следить за этим вопросом, чтобы способствовать продолжающемуся диалогу между Грецией и Турцией.
«Кроме того, я получил от администрации заверения в том, что она будет продолжать предостерегать Азербайджан от дальнейших военных действий против Армении и что она будет работать с Турцией, чтобы предотвратить любую дальнейшую эскалацию этого конфликта. Я по-прежнему глубоко обеспокоен нападениями президента Эрдогана на Сирийские демократические силы (SDF) на северо-востоке Сирии,  однако администрация заверила меня, что продолжает высказывать свои решительные возражения против этих нападений, включая угрозу для американских сил, работающих с SDF, и подтвердила свою неизменную приверженность поддержке этого важнейшего партнера, который служит острием копья в нашей кампании по разгрому «Исламского государства». Администрация сообщила мне, что они будут более четко информировать SDF об этой приверженности, чтобы развеять опасения, которые были высказаны по поводу снижения американской приверженности нашему партнерству», - отметил Ван Холлен.
По его словам, на основании этих заверений и дополнительной информации он не будет стремиться блокировать продажу F-16 Турции путем подачи совместной резолюции о неодобрении.
«Однако я продолжу поддерживать регулярную связь с администрацией относительно их заверений по этим и другим ключевым вопросам. Очевидно, что мы должны внимательно следить за Турцией в ближайшие недели и месяцы - действия говорят громче слов», - добавил он.