Այս պահին Ադրբեջանն ու Հայաստանը մոտ են խաղաղությանը, ինչպես երբեք, բայց կան խանգարող քաղաքականություն վարողներ. Հաջիև
Այս պահին Ադրբեջանն ու Հայաստանը մոտ են խաղաղությանը, ինչպես երբեք, բայց, ցավոք, կան դրան խանգարող քաղաքականություն վարողներ:Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական, պետության ղեկավարի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության հարցերով բաժնի վարիչ Հիքմեթ Հաջիեւը՝ չինական Phoenix հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Ըստ Հաջիևի՝ մինչ այդ իրադրությանը հասնելը, Ադրբեջանը ստիպված էր օգտվել ՛՛ինքնապաշտպանության իր իրավունքից և վերականգնել իր ՛՛տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՛՛՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի՛՛:
՛՛Մենք ապահովել ենք խաղաղություն և անվտանգություն։ Այժմ երկու երկրներն ավելի մոտ են խաղաղությանը, քան երբևէ: Վերջին կես տարին հայ-ադրբեջանական սահմանին երկու երկրների պատմության ամենահանգիստ ժամանակաշրջաններից է՛՛,-ընդգծել է Ալիևի օգնականը:
՛՛Մենք [Ադրբեջանը և Հայաստանը] լավ առաջ ենք շարժվում այն հարցում, ինչ վերաբերում է խաղաղության պայմանագրին։ Բայց Ադրբեջանի մոտեցումն այն է, որ խաղաղությունն ընկած է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, քանի որ այդ տարածաշրջանը մե՛զ է պատկանում: Այն ո՛չ Վաշինգտոնում է, ո՛չ Բրյուսելում, ո՛չ Փարիզում, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղությունը պետք է ապահովվի երկու երկրների միջև՛՛,-ասել է նա։
Հաջիևի կարծիքով՝ Բաքուն և Երևանը ՛՛պետք է շրջեն առճակատման էջը և առաջ շարժվեն, ինչպես նաև ամրապնդեն խաղաղության պայմանագրի պատասխանատվությունը՛՛:
՛՛Հնարավոր է, որ դա երկարատև գործընթաց լինի: Ադրբեջանի տեսլականը Հարավային Կովկասը խաղաղության և համագործակցության տարածաշրջանի վերածելն է՛՛,-ասել է Հաջիևը:
՛՛Մենք պատրաստել ենք խաղաղության պայմանագրի տեքստը, ձևակերպել ենք խաղաղության 5 հիմնարար սկզբունքներ: Մենք տեսնում ենք, որ առաջ ենք շարժվում, բայց, ցավոք, կան այնպիսիք, որոնք որոշակի քաղաքականություն են վարում, որը բացասաբար է ազդում տարածաշրջանային համագործակցության և խաղաղության օրակարգի վրա՛՛,-ասել է Հաջիևը:
՛՛Օրինակ, կան երկրներ, ինչպիսին Ֆրանսիան է, որոնք մի կողմից ռազմականացնում են Հայաստանը, մյուս կողմից՝ խոսում խաղաղության մասին: Ակնհայտ է, որ դա չի կարող օգտակար լինել խաղաղ գործընթացի համար, քանի որ այդ երկրները դադարում են անկողմնակալ կողմ լինել՛՛,-նշել է նա:

Сейчас Азербайджан и Армения близки к миру, но есть мешающие его достижению: Хикмет Гаджиев
На данный момент Азербайджан и Армения как никогда близки к миру, но, к сожалению, есть политики, которые мешают этому. Об этом заявил помощник президента Азербайджана, заведующий отделом внешней политики аппарата главы государства Хикмет Гаджиев в интервью китайскому телеканалу Phoenix.
По словам Гаджиева, до того, как ситуация сложилась таким образом, Азербайджан был вынужден воспользоваться ՛՛своим правом на самооборону и восстановить свою ՛՛территориальную целостность и суверенитет՛՛ в соответствии со статьей 51 Устава ООН՛՛.
՛՛Мы обеспечили мир и безопасность. Последние полгода на армяно-азербайджанской границе-одно из самых спокойных периодов в истории двух стран՛՛,-подчеркнул помощник Алиева.
՛՛Мы [Азербайджан и Армения] хорошо продвигаемся вперед в том, что касается мирного договора. Но подход Азербайджана заключается в том, что мир лежит между Азербайджаном и Арменией, потому что этот регион принадлежит нам. Это не в Вашингтоне, не в Брюсселе, не в Париже, мир в регионе Южного Кавказа Должен быть обеспечен между двумя странами՛՛,-сказал он.
По мнению Гаджиева, Баку и Ереван ՛՛должны перевернуть страницу противостояния и двигаться вперед, а также усилить ответственность за мирный договор՛՛.
՛՛Видение Азербайджана состоит в том, чтобы превратить Южный Кавказ в регион мира и сотрудничества. Мы подготовили текст мирного договора, сформулировали 5 основополагающих принципов мира. Мы видим, что движемся вперед, но, к сожалению, есть те, кто проводит определенную политику, которая негативно влияет на повестку регионального сотрудничества и мира", - сказал Гаджиев.
՛՛Например, есть такие страны, как Франция, которые, с одной стороны, ՛՛милитаризируют Армению՛՛, а с другой стороны, говорят о мире. Очевидно, что это не может быть полезно для мирного процесса, потому что эти страны перестают быть беспристрастными՛՛,-отметил он.