Արմեն Գրիգորյանը Պատրուշեւին ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակը
Հունիսի 16-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության ԱԽ քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի հետ, ով ժամանել է Երևան ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների կոմիտեի հերթական նիստին մասնակցելու նպատակով:
ԱԽ գրասենյակից  հայտնում են, որ հանդիպմանը Գրիգորյանը վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների Անվտանգության խորհուրդների գրասենյակների միջև համագործակցության շրջանակը ընդլայնելու համար կան բոլոր անհրաժեշտ հնարավորությունները և նախադրյալները:
Երկկողմ համագործակցության շրջանակներում զրուցակիները քննարկել են անվտանգությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։ Նիկոլայ Պատրուշևը շեշտել է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի ռազմավարական կարևոր գործընկեր պետություն է և Մոսկվան աջակցում է Հայաստանին տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման գործընթացներում։
Արմեն Գրիգորյանն իր ռուս գործընկերոջը ներկայացրել է տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակը, հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակը, սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների աշխատանքների ընթացքը, ինչպես նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը:

Россия поддерживает Армению в процессах обеспечения региональной безопасности: Патрушев
16 июня секретарь Совета Безопасности РА Армен Григорян встретился с секретарем Совбеза РФ Николаем Патрушевым, который прибыл в Ереван для участия в очередном заседании Комитета секретарей Совбеза ОДКБ.
"В рамках двустороннего сотрудничества мы обсудили широкий круг вопросов, касающихся безопасности. На встрече я выразил уверенность в том, что есть все н возможности и предпосылки для расширения сотрудничества между офисами Советов безопасности двух стран.
В рамках двустороннего сотрудничества мы обсудили широкий круг вопросов, касающихся безопасности. Николай Патрушев подчеркнул, что Армения является стратегически важным государством-партнером России и Москва поддерживает Ереван в процессах обеспечения региональной безопасности.
Я представил российскому коллеге ситуацию по региональной безопасности, ход работы Комиссии по вопросам делимитации и пограничной безопасности, процесс нормализации армяно-турецких отношений, а также ситуацию на армяно-азербайджанской границе", - написал Григорян.