Հայաստանը կոչ է անում Չմիավորման Շարժման անդամ պետություններին ցուցադրել պատասխանատվություն և հարգանք բանակցությունների նկատմամբ. ԱԳՆ
Հայաստանի Հանրապետությունը ուշադիր հետևում է Չմիավորման Շարժման շրջանակներում տեղի ունեցող զարգացումներին, ներառյալ՝ 2019 թվականի հոկտեմբերի 25-26-ին Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում կայացած Չմիավորման Շարժման պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների վերջին գագաթաժողովի աշխատանքներին։ Մենք դատապարտում ենք այն հանգամանքը, որ գագաթաժողովը հյուրընկալող և Շարժման ներկայիս նախագահող Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ նախընտրեց չարաշահել իր անդամակցությունը Շարժմանը՝ Գագաթաժողովի Ամփոփիչ փաստաթղթում առաջ մղելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ խեղաթյուրող, ծայրահեղ կողմնակալ պնդումներ։
Ունենալով դիտորդ-պետության կարգավիճակ Չմիավորման Շարժման մեջ՝ Հայաստանը չէր կարող որևէ կերպ ներգրավվել կամ հավանություն հայտնել գործընթացին, ինչը բացահայտորեն ցուցադրում է հյուրընկալող պետության՝ հարթակը չարաշահելու մանիպուլյատիվ մտադրությունը։ Հայաստանը ափսոսանք է հայտնում, որ Ամփոփիչ փաստաթղթի՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ձևակերպումները հակասում են Շարժման հիմքում ընկած սկզբունքներին։
Ադրբեջանում և Արցախում հայերի նկատմամբ զանգվածային վայրագություններ իրականացրած Ադրբեջանի իշխանությունները, որոնք հետևողականորեն վարել են անհանդուրժողականության և ատելության քաղաքականություն, այդ թվում՝ հայերին սպանության համար դատապարտված ոճրագործների հրապարակային հերոսացման միջոցով, որոնք շարունակաբար ռազմական ագրեսիայի փորձեր են ձեռնարկել Արցախի դեմ, ուղղակի և անմիջական պատասխանատվություն են կրում Արցախի ժողովրդի էքզիստենցիալ անվտանգությանը սպառնացող ռիսկերի ստեղծման համար: Նրանք ևս մեկ անգամ ցուցադրեցին իրենց մոտ հանձնառության բացակայությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո ընթացող խաղաղ գործընթացին՝ ներկայիս բանակցային գործընթացը խաթարելու նպատակով գործի դնելով «համաժողովային առուծախի» իրենց փորձը: Հայաստանը վճռականորեն աջակցում է Արցախի ժողովրդի անօտարելի իրավունքները՝ ազատորեն որոշելու իրենց քաղաքական կարգավիճակը՝ առանց սահմանափակման և հարկադրանքի, ազատորեն ապահովել իրենց տնտեսական, սոցիալական ու մշակութային զարգացումը: Հայաստանը շարունակում է մնալ Արցախի ժողովրդի անվտանգության միակ երաշխավորը:
Հայաստանը կոչ է անում Չմիավորման Շարժման անդամ պետություններին ցուցադրել պատասխանատվություն և հարգանք բանակցությունների նկատմամբ և գործել խաղաղ գործընթացի ոգուն, տրամաբանությանը և ուղուն համահունչ՝ հիմնված միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների, ՄԱԿ Կանոնադրության և Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտի վրա, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման առանցքային սկզբունքներից մեկը հանդիսացող ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի վրա:

Ереван осудил итоговую резолюцию "Движения неприсоединения" по части карабахской проблемы
Республика Армения внимательно следит за развитиями в рамках “Движения неприсоединения”, включая работу последнего саммита глав государств и правительств Движения, состоявшегося 25-26 октября 2019 года в столице Азербайджана Баку. Об этом говорится в заявлении МИД Армении.
“Мы осуждаем то обстоятельство, что принимающий саммит и нынешний председательствующий в движении Азербайджан еще раз предпочел злоупотребить своим членством в движении, продвигая в итоговом документе саммита искажающие, крайне предвзятые утверждения относительно нагорно-карабахского конфликта.
Имея статус государства-наблюдателя в Движении неприсоединения, Армения не могла каким-либо образом вовлечься или одобрить процесс, что открыто демонстрирует манипулятивное намерение принимающего государства злоупотреблять платформой. Армения выражает сожаление, что формулировки итогового документа по Нагорному Карабаху противоречат принципам, лежащим в основе движения.
Власти Азербайджана, осуществившие массовые зверства в отношении армян в Азербайджане и Арцахе, последовательно проводившие политику нетерпимости и ненависти, в том числе путем публичной героизации преступников, осужденных за убийство армян, которые постоянно предпринимали попытки военной агрессии против Арцаха, несут прямую и непосредственную ответственность за создание рисков, угрожающих экзистенциальной безопасности народа Арцаха.
Они еще раз продемонстрировали отсутствие обязательств по мирному процессу в единственном формате, имеющем международный мандат на урегулирование нагорно-карабахского конфликта-под сопредседательством Минской группы ОБСЕ, с целью подрыва нынешнего переговорного процесса задействовав свой опыт "купли-продажи".  Армения продолжает оставаться единственным гарантом безопасности народа Арцаха.
Армения призывает государства-члены “Движения неприсоединения” проявить ответственность и уважение к переговорам и действовать в соответствии с духом, логикой и направлением мирного процесса, основанного на нормах и принципах международного права, Уставе ООН и Хельсинкском Заключительном акте, включая право народов на равноправие и самоопределение, являющихся одним из ключевых принципов мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта”,- говорится в заявлении.
Отметим, что Армения не приняла приглашение участвовать в форуме в качестве члена-наблюдателя. В результате в итоговом документе организации нашли место однобокие, противоречащие интересам армянской стороны формулировки пол карабахской проблеме.