2023 թվականին մեկնարկել է ՀՀ-ի և ՄԹ-ի միջև ռազմավարական երկխոսությունը. ԱԳՆ-ն ամփոփել է նախորդ տարվա ձեռքբերումները
2023 թվականին մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության և Միացյալ Թագավորության միջև ռազմավարական երկխոսությունը, որի առաջին նիստը կայացել է նոյեմբերին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ Լոնդոն կատարած այցի շրջանակներում: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը՝ ներկայացնելով եվրոպական ուղղությամբ գործընկերների հետ հարաբերությունների զարգացումներին ամփոփիչ հաշվետվությունը:
«ԱԳ նախարարի այցը նշանավորվել է նաև Լոնդոնում ՀՀ դեսպանության նոր շենքի բացման պաշտոնական արարողությամբ:
Տարվա ընթացքում կայացել են նաև Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթիի այցերը տարածաշրջան, ինչպես նաև ՀՀ ԱԳ նախարարի շփումները ՄԹ նորանշանակ ԱԳ նախարար Դեյվիդ Քեմերոնի հետ:
Միացյալ Թագավորության գործադիր և օրենսդիր մարմինների, գիտահետազոտական, լրատվական շրջանակների հետ ակտիվ քննարկումները միտված են եղել զարգացնել երկկողմ քաղաքական երկխոսությունը, փոխգործակցությունը բազմակողմ հարթակներում, ինչպես նաև փոխըմբռնումը տարածաշրջանային հարցերի շուրջ: Տնտեսական համագործակցության զարգացման նպատակով Լոնդոնում կազմակերպվել է հայ-բրիտանական գործարար համաժողով»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

В 2023 году начался стратегический диалог между Арменией и Великобританией: МИД подвел итоги прошлогодних достижений
В 2023 году было положено начало стратегического диалога между Республикой Армения и Великобританией, первое заседание которого состоялось в ноябре в рамках визита министра иностранных дел Арарата Мирзояна в Лондон. Օб этом сообщает МИД РА, представляя итоговый отчет о развитии отношений с партнерами на европейском направлении.
«Визит министра иностранных дел ознаменовался также официальной церемонией открытия нового здания посольства РА в Лондоне.
В течение года состоялись визиты в регион министра европейских дел Великобритании Лео Докерти, а также контакты министра иностранных дел РА с министром иностранных дел Великобритании Дэвидом Кэмероном.
Активные обсуждения с исполнительными и законодательными органами, исследовательскими и медиа-кругами Великобритании были направлены на развитие двустороннего политического диалога, сотрудничества на многосторонних площадках, а также взаимопонимания по региональным вопросам. В целях развития экономического сотрудничества в Лондоне была организована армяно-британская бизнес-конфереция», - говорится в сообщении.