Վրաստանի խորհրդարանի կոմիտեն սկսել է քննարկել օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքը երկրորդ ընթերցմամբ
Վրաստանի խորհրդարանի իրավաբանական հարցերի կոմիտեն սկսել է քննարկել օտարերկրյա գործակալների մասին օրինագիծը երկրորդ ընթերցմամբ։ Կոմիտեի նիստն ուղիղ եթերում հեռարձակվում է օրենսդրական մարմնի կայքում։
Զեկուցողը խորհրդարանական մեծամասնության առաջնորդ Մամուկա Մդինարաձեն է։ Նիստին ներկա են նաեւ ընդդիմության ներկայացուցիչները։ Կանոնակարգի համաձայն՝ պատգամավորները երկրորդ ընթերցմամբ դիտարկելու են օրինագիծն ըստ կետերի եւ անհրաժեշտ փոփոխություններ են կատարելու։
Խորհրդարանում գործում է անվտանգության դեղին մակարդակ՝ սադրանքներից խուսափելու նպատակով։ Կոմիտեի նիստին թույլատրել են մասնակցել միայն հեռուստաալիքների ներկայացուցիչներին։ Այլ լրագրողների թույլտվությունը ժամանակավորապես դադարեցվել է։ Երբ կոմիտեն հաստատի օրինագիծը, այն կդրվի քվեարկության լիագումար նիստում։ Ստույգ օրը առայժմ սահմանված չէ։
Վրաստանի խորհրդարանը ապրիլի 17-ին առաջին ընթերցմամբ հավանություն տվեց «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրինագծին, որի դեմ են արտահայտվել երկրի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին, ընդդիմությունը եւ արեւմտյան դիվանագետները, որոնք դրանում խոչընդոտ են տեսել Եվրամիությանը հանրապետության ինտեգրման համար։ Ապրիլի 15-ից Թբիլիսիում ընդդիմությունը եւ քաղաքացիական ակտիվիստները հանրահավաքներ են իրականացնում օրինագծի դեմ։
Նման հանրահավաքներից մեկը՝ մի քանի հազար մարդու մասնակցությամբ, տեղի ունեցավ կիրակի եւ վերաճեց բախումների ոստիկանության հետ։ Իրավակարգի պահապանները ստիպված էին պղպեղի գազ օգտագործել։ Բախումների ժամանակ բերման է ենթարկվել Վրաստանի եվրոպական եւ եվրատլանտյան կառույցների ինտեգրման հարցերի գծով նախկին պետնախարար Ալեքսի Պետրիաշվիլին։

Комитет парламента Грузии начал рассмотрение закона об иноагентах во втором чтении
Комитет по юридическим вопросам парламента Грузии приступил к рассмотрению законопроекта об иноагентах во втором чтении. Заседание комитета в прямом эфире транслируется на сайте законодательного органа.
Докладчиком выступает лидер парламентского большинства Мамука Мдинарадзе. На заседании присутствуют и представители оппозиции. Согласно регламенту, во втором чтении депутаты будут рассматривать законопроект по пунктам и вносить необходимые изменения.
В парламенте действует желтый уровень безопасности во избежание провокаций. На заседание комитета допущены лишь представители телеканалов. Пропуск других журналистов временно приостановлен. После того, как комитет по юридическим вопросам утвердит законопроект, его вынесут на голосование на пленарном заседании. Точная дата его проведения пока не установлена.
Парламент Грузии 17 апреля в первом чтении одобрил законопроект «О прозрачности иностранного влияния», против которого высказывались президент страны Саломе Зурабишвили, оппозиция и западные дипломаты, усмотревшие в нем препятствие для интеграции республики в Евросоюз. С 15 апреля в Тбилиси оппозиция и гражданские активисты проводят митинги против законопроекта.
Один из таких митингов с участием нескольких тысяч человек состоялся в воскресенье и перерос в стычки с полицией. Стражам порядка пришлось применить перцовый газ. В ходе стычек задержан бывший госминистр Грузии по вопросам интеграции в европейские и евроатлантические структуры Алексий Петриашвили.