Ռուսաստանի դեսպանատունը բողոքի նոտա է հղել Պետդեպ՝ Բայդենի խոսքերի պատճառով
ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի դեսպանատունը ՛՛կոշտ բողոքի նոտա՛՛ է հղել Պետդեպ՝ կապված նախագահ Ջո Բայդենի՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հասցեին վիրավորական արտահայտությունների անթույլատրելիության հետ: Այս մասին հինգշաբթի հայտարարել է Վաշինգտոնում ՌԴ դեսպան Անատոլի Անտոնովը, տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Ավելի վաղ Բայդենը, ելույթ ունենալով Սան Ֆրանցիսկոյում նախընտրական փակ միջոցառման ժամանակ, կրկին կոպիտ է արտահայտվել Վլադիմիր Պուտինի մասին: ԱՄՆ-ի նախագահը հայտարարել է. ՛՛Կան խենթ շան լակոտներ, ինչպես այս տղան՝ Պուտինը, և մյուսները, և մենք միշտ պետք է անհանգստանանք միջուկային հակամարտության կապակցությամբ՛՛:
՛՛Այսօր առավոտյան, հենց սկսեց աշխատել Պետդեպարտամենտը, մենք բողոքի կոշտ նոտա հղեցինք ամերիկյան ղեկավարության կողմից Ռուսաստանի նախագահի հասցեին վիրավորանքների աղաղակող բնույթի եւ անթույլատրելիության մասին՛՛,-հայտարարել է ռուս դիվանագետը, որի մեկնաբանությունը հրապարակվել է դիվանագիտական առաքելության Telegram ալիքում:
Ինչպես նշել է Անտոնովը՝ ՛՛ներկայիս իրավիճակը հազիվ թե հնարավոր լինի կարգավորել պարզ ներողություն խնդրելով, եւ ԱՄՆ-ի իշխանությունները դրան չեն գնա՛՛:
՛՛Խստորեն ասած՝ մենք համարժեք արձագանք չենք ակնկալում։ Ամերիկայում նոյեմբերյան ընտրություններին մոտենալուն պես նման էսկապադները սովորական են դառնում՛՛,-նշել է դեսպանը:

Посольство России направило в Госдеп ноту протеста из-за слов Байдена
Посольство России в США направило "жесткую ноту протеста" в госдеп в связи с недопустимостью оскорбительных высказываний президента Джо Байдена в адрес российского лидера Владимира Путина, заявил в четверг посол РФ в Вашингтоне Анатолий Антонов.
Ранее Байден, выступая на закрытом предвыборном мероприятии в Сан-Франциско, снова по-хамски высказался в отношении Владимира Путина. Президент США заявил, что "у нас есть сумасшедшие сукины дети, как этот парень Путин и другие, и нам всегда приходится переживать по поводу ядерного конфликта".
"Как только сегодня утром начал работу госдеп, мы направили жесткую ноту протеста о возмутительном характере и недопустимости оскорблений со стороны американского руководства в адрес российского президента", - заявил российский дипломат, чей комментарий обнародован в Telegram-канале дипмиссии.
Как отметил Антонов, нынешнюю ситуацию едва ли получится урегулировать простыми извинениями, да и американские власти США на это не пойдут".
"Строго говоря, мы не рассчитываем на адекватную реакцию. По мере приближения к ноябрьским выборам в Америке такого рода эскапады становятся рутинными", - указал посол.