Քիրբին հայտնել է, որ Դոնբասում ուկրաինացիները նահանջում են պաշտպանության երկրորդ և երրորդ գիծ
Դոնբասում սպառվում է ուկրաինացիների զինամթերքը և այժմ նրանք նահանջում են պաշտպանության երկրորդ և երրորդ գիծ, ​​քանի որ ռուսները շարունակում են փորձել առաջանալ դեպի արևմուտք, ABC-ի հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում  ասել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի ռազմավարական հաղորդակցության համակարգող Ջոն Քիրբին:
«Դոնբասում սպառվում է նրանց (ուկրաինացիների – խմբ.)  զինամթերքը և այժմ նրանք նահանջում են պաշտպանության երկրորդ և երրորդ գիծ, ​​քանի որ ռուսները շարունակում են փորձել առաջխաղացումը դեպի արևմուտք: Նրանց աջակցություն է պետք, և դա նրանց պետք է հիմա»,- ասել է Քիրբին:
Քիրբին պատասխանել է նաև Կիևին ռազմական օգնություն տրամադրելու մասին հարցին և այն հարցին, թե արդյո՞ք իրեն մտահոգում է բուն Միացյալ Նահանգների ազգային անվտանգությունը՝ Ուկրաինային օգնություն տրամադրելիս։
«Օ, իհարկե, պատերազմի սկզբից մենք պարտավոր էինք մեր տրամադրած յուրաքանչյուր փաթեթով հավաստել, որ դա չի վնասի մեր ազգային անվտանգությանը։ Եվ քանի որ մենք ավելի շատ տվեցինք և սպառեցինք մեր պաշարները, մենք անում էինք հնարավոր ամեն ինչ՝ աշխատելու պաշտպանական արդյունաբերության հետ՝ պաշարները համալրելու համար: Ահա, թե ինչ է պաշարների համալրման լիազորությունը և ինչու է այն այդքան կարևոր:
Այնպես որ, այո, սա մտահոգիչ է։ Սակայն մենք դեռ չենք հասել այն կետին, որ վտանգված  լինեն մեր սեփական ազգային անվտանգությունը և մեր սեփական օպերատիվ ծրագրերը»,- ասել է նա:

Кирби: Украинцы отступают на вторую и третью линии обороны
У украинцев заканчиваются боеприпасы на Донбассе, и сейчас они отступают на вторую и третью линии обороны, поскольку русские продолжают пытаться продвигаться на запад, заявил в интервью телеканалу АВС координатор стратегических коммуникаций совета нацбезопасности Белого дома Джон Кирби.
«У них (украинцев – ред.)  заканчиваются боеприпасы на Донбассе, и сейчас они отступают на вторую и третью линии обороны, поскольку русские продолжают пытаться продвигаться на запад. Им нужна поддержка, и она нужна нам сейчас», - сказал Кирби.
Кирби также ответил на вопрос о предоставлении военной помощи Киеву и о том, беспокоится ли он о национальной безопасности самих США, передавая помощь Украине.
«О, конечно, с начала войны нам приходилось с каждой посылкой, которую мы предоставляли, мы должны были удостоверять, что это не нанесет ущерба нашей собственной национальной безопасности. И по мере того, как мы отдавали больше и истощали наши запасы, мы делали все возможное, чтобы сотрудничать с оборонной промышленностью для пополнения запасов. Вот что такое полномочия по пополнению запасов, почему это так важно.
Так что, да, это вызывает беспокойство. Мы еще не достигли точки, когда наша собственная национальная безопасность и наши собственные оперативные планы оказались под угрозой»,-  сказал он.