Հաագայում ստորագրվել է Միջազգային հանցագործությունների հետաքննության ոլորտում համագործակցության մասին կոնվենցիան
Փետրվարի 14-ին Հաագայում 34 պետությունների ներկայացուցիչներ ստորագրեցին Ցեղասպանության, մարդկության դեմ հանցագործությունների, պատերազմական հանցագործությունների և այլ միջազգային հանցագործությունների հետաքննության և հետապնդման ոլորտում միջազգային համագործակցության մասին Լյուբլյանա-Հագայի կոնվենցիան:
Սա առաջին խոշոր միջազգային պայմանագիրն է միջազգային քրեական իրավունքի ոլորտում՝ Հռոմի ստատուտի կնքումից հետո։ Լյուբլյանա-Հագա կոնվենցիայի ընդունումը պատմական ձեռքբերում է, որը կարևոր քայլ է անպատժելիության դեմ ընդհանուր պայքարում և ամենածանր հանցագործությունների համար արդարադատության հետապնդման գործում:
Կոնվենցիան զգալիորեն կամրապնդի համագործակցությունը երկրների միջև լուրջ միջազգային հանցագործությունների հետաքննության և հետապնդման գործում և կնպաստի օրենքի գերակայության ամրապնդմանը և անպատժելիության դեմ պայքարի գլոբալ մակարդակում:
Ընդունված Կոնվենցիան անդրադառնում է միջազգային իրավական օգնության և արտահանձնման ոլորտներում առկա իրավական բացերին, որոնց բախվել են երկրները նախկինում և ապահովում է համագործակցության ընդհանուր գլոբալ շրջանակ:
Կոնվենցիան սահմանում է համագործակցության մարմինները, տուժողների, վկաների, փորձագետների և այլ անձանց կարգավիճակը, կարգավորում է միջազգային իրավական օգնության և արտահանձնման, ինչպես նաև դատապարտյալների տեղափոխման ընթացակարգերը։ Կոնվենցիայի նպատակն է ուժեղացնել քրեական հետաքննությունը և քրեական հետապնդումը միջազգային իրավունքում։
Լյուբլյանա-Հագա կոնվենցիայի ստորագրման արարողությանը մասնակցում էին 53 երկրների ներկայացուցիչներ, որոնցից 15-ը դիտորդի կարգավիճակում էին, յոթ միջազգային կազմակերպություններ և 10 քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ։
Փաստաթուղթը հաստատվել է 80 պետությունների կողմից 2023 թվականի մայիսի 26-ին Լյուբլյանայում կայացած համաժողովում և ստորագրման համար բացվել 2024 թվականի հունվարին Հաագայում։ Լյուբլյանա-Հագայի կոնվենցիան կոչված է կարգավորելու միջազգային իրավունքով նախատեսված հանցագործությունների դեպքերում պետությունների միջև միջազգային համագործակցության հարցերը:
Մասնավորապես, այն վերացնում է քաղաքական հիմնավորումները և վաղեմության ժամկետները՝ որպես միջազգային հանցագործներին չհանձնելու հիմքեր, ինչպես նաև ստորագրողներից պահանջում է իրականացնել իրենց քրեական հետաքննությունը նշված միջազգային հանցագործությունների վերաբերյալ:

34 страны в Гааге подписали Конвенцию о сотрудничестве в расследовании международных преступлений
Представители 34 государств в Гааге 14 февраля подписали Любляно-Гааагскую конвенцию о международном сотрудничестве по расследованию и судебному преследованию геноцида, преступлений против человечности, военных преступлений и других международных преступлений.
Это первый крупный международный договор в области международного уголовного права после заключения Римского статута. Принятие Люблянско-Гаагской конвенции является историческим достижением, которое представляет собой важный шаг в общей борьбе с безнаказанностью и стремлении к правосудию в случае наиболее тяжких преступлений. Конвенция значительно укрепит сотрудничество между странами в расследовании и судебном преследовании тяжких международных преступлений и будет способствовать укреплению верховенства закона и борьбы с безнаказанностью на глобальном уровне.
Принятая Конвенция устраняет правовые пробелы в области международной правовой помощи и экстрадиции, с которыми страны сталкивались в прошлом, и представляет собой общие глобальные рамки сотрудничества.
Конвенция определяет органы сотрудничества, статус потерпевших, свидетелей, экспертов и других лиц, регулирует процедуры международной правовой помощи и экстрадиции, а также передачу осужденных лиц. Цель конвенции - усиление уголовного расследования и судебного преследования в международном праве.
На церемонии подписания Любляно-Гааагской конвенции присутствовали представители 53 стран, из которых 15 – в статусе наблюдателей, семь международных организаций и 10 организаций гражданского общества.
Документ был одобрен 80 государствами на конференции 26 мая 2023 года в Любляне и открыт для подписания в январе 2024 года в Гааге. Любляно-Гааагская конвенция призвана урегулировать вопросы международного сотрудничества государств по делам о преступлениях по международному праву.
В частности? она отменяет политические обоснования и срок давности как основания не выдавать международных преступников, а также требует от подписантов самостоятельно проводить уголовное расследование упомянутых международных преступлений.