2024-ին ՀԱՊԿ զորավարժությունները կանցկացվեն Ղրղզստանում, Տաջիկստանում և Ղազախստանում
2024 թվականի սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Ղրղզստանի, Տաջիկստանի և Ղազախստանի տարածքում կանցկացվեն ՀԱՊԿ համատեղ և հատուկ զորավարժություններ, հայտարարել է ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Սերդյուկովը, փոխանցում է «ՌԻԱ նովոստին»:
«Այս տարի հիմնական համատեղ ուսումնական միջոցառումների շարքում նախատեսվում է սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Հավաքական անվտանգության Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում, Ղրղզստանի Հանրապետության տարածքում անցկացնել «Փոխգործակցություն 2024» հրամանատարաշտաբային զորավարժություն՝ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի հետ, «Որոնում 2024» հատուկ զորավարժություն հետախուզական ուժերի հետ, «Էշելոն-2024» հատուկ զորավարժություններ ՀԱՊԿ-ի զորքերի նյութատեխնիկական ապահովման ուժերով և միջոցներով», - ասել է նա ճեպազրույցում։
Սերդյուկովը հավելել է, որ 2024 թվականի հոկտեմբերին Տաջիկստանում կանցկացվի օպերատիվ ուսումնավարժություն Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի Արագ տեղակայման հավաքական ուժերի հրամանատարությամբ, ինչպես նաև համատեղ զորավարժություն «Ռուբեժ-2024», Արագ տեղակայման հավաքական ուժերի ստորաբաժանումների հետ: Բացի այդ, սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Ղազախստանի տարածքում նախատեսվում է ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի հետ «Անխորտակելի եղբայրություն 2024» հրամանատարաշտաբային զորավարժություն։
«Մինչև տարեվերջ ամբողջությամբ կմշակվի ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների օգտագործման վերաբերյալ հավաքական որոշումների կայացման և իրականացման ալգորիթմը։ Կշարունակվի պաշտպանական գերատեսչությունների, հիմնական կրթական, մեթոդական և հետազոտական ​​կազմակերպությունների ներգրավման պրակտիկան՝ ուսումնասիրելու ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների զարգացման արդի խնդիրները»,- նշել է Սերդյուկովը։
ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետն ընդգծել է, որ զորավարժությունների ակտիվ փուլերին դիտորդների կարգավիճակով մասնակցում են «ՀԱՊԿ անդամ չհանդիսացող պետությունների, միջազգային կազմակերպությունների, Ղազախստանում,  Ղրղզստանում եւ Տաջիկստանում հավատարմագրված ռազմադիվանագիտական ​​կորպուսի ներկայացուցիչները:

Учения ОДКБ в 2024 году пройдут в Киргизии, Таджикистане и Казахстане
Комплекс совместных и специальных учений ОДКБ пройдет в сентябре-октябре 2024 года на территориях Киргизии, Таджикистана и Казахстана, заявил начальник Объединенного штаба ОДКБ генерал-полковник Андрей Сердюков, передает РИА Новости.
«В текущем году в числе основных мероприятий совместной подготовки предусматривается проведение в сентябре-октябре в центральноазиатском регионе Коллективной безопасности на территории Кыргызской Республики командно-штабного учения с коллективными силами оперативного реагирования (КСОР) ОДКБ «Взаимодействие 2024», специального учения силами и средствами разведки «Поиск 2024», специального учения силами и средствами материально-технического обеспечения войск ОДКБ «Эшелон-2024», - сообщил он на брифинге.
Сердюков добавил, что в октябре 2024 года в Таджикистане пройдет оперативный сбор с командованием КСБР центральноазиатского региона (ЦАР), а также совместное учение с подразделениями КСБР ЦАР «Рубеж-2024». Кроме того, на территории Казахстана в сентябре-октябре запланировано командно-штабное учение с миротворческими силами ОДКБ «Нерушимое братство-2024».
«К концу года будет полностью отработан алгоритм принятия и реализации коллективных решений на применение сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ. Будет продолжена практика привлечения оборонных ведомств, базовых учебно-методических и научно-исследовательских организаций в целях исследования актуальных проблем развития сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ», - отметил Сердюков.
Начальник Объединенного штаба ОДКБ подчеркнул, что на активных фазах учений предусматривается участие в качестве наблюдателей «представителей государств, не являющихся членами ОДКБ, международных организаций, военно-дипломатического корпуса, аккредитованного в республике Казахстан, Кыргызской Республике и Республике Таджикистан».