WCIT 2019-ը. Հայաստանը մի քանի օր կլինի ՏՏ համաշխարհային քարտեզի կենտրոնը
Համաժողովը հյուրընկալվում է Հայաստանում՝ ՀՀ կառավարության բարձր հովանու ներքո և աջակցությամբ։ ՏՏ համաշխարհային համաժողովը հիմնադրել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքը։ Համաժողովը կազմակերպում է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը։
Այս տարի «WCIT» ՏՏ համաշխարհային համաժողովը թեման է՝ «Ապակենտրոնացման ուժը. ակնկալիք և վտանգ»։ Համաժողովի ընթացքում հանգամանորեն կքննարկվի, թե ինչպես են տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաները թե՛ դրական, թե՛ բացասական առումներով վերափոխում մեր կյանքը, ինչ ազդեցություն են ունենում շահույթի և բարեկեցության, ապահովության և անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդասիրության վրա։
Նշենք, որ հոկտեմբեր 6-ին Հանրապետության հրապարակում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ WCIT համաշխարհային նվագախմբի համերգով ազդարարվեց «WCIT-2019» տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային 23-րդ համաժողովի մեկնարկը:

WCIT 2019: Армения несколько дней будет центром всемирной IT-карты
Форум проводится в Армении под высоким патронатом и при содействии Правительства РА. Всемирный ИТ-форум основан Всемирным альянсом информационных технологий и услуг. Форум организует Союз предприятий передовых технологий.
Всемирный ИТ-форум «WCIT» в этом году пройдет под девизом "Сила децентрализации: ожидания и опасность". В ходе конференции будет подробно обсуждаться, как информационные и коммуникационные технологии как в позитивном, так и в негативном плане трансформируют нашу жизнь, какое влияние оказывают на прибыль и благополучие, безопасность, демократию и гуманизм.
Отметим, что 6 октября на площади Республики концертом Всемирного оркестра WCIT под руководством художественного руководителя и главного дирижера Государственного симфонического оркестра Армении Сергея Смбатяна был дан старт 23-м Всемирному форуму информационных технологий «WCIT-2019».