Վարվող տնտեսական զարգացման քաղաքականության հիմքում պետք է դրվի գիտություն - տեխնոլոգիա - արդյունաբերություն եռյակը․ Փորձագետ
Ըստ վիճակագրության Հայաստանյ տեխնոլոգիական հատվածը/սեկտորը 2018 թ. աճել է 33 տոկոսով, իսկ դրա տարեկան շրջանառությունը կազմել է 250 մլն դոլար: Այս մասին այսօր տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ, տնտեսագետ Աշոտ Թևիկյանը։
Ընդ որում, նշեց նա, 2019 թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում արդյունաբերական արտադրանքի ընդհանուր ծավալը կազմել է 2 103.9 մլրդ դրամ, ինչը տոկոսային հարաբերությամբ հավասար է հախորդ տարվա համադրելի շրջանի 109 տոկոսին՝ այսինքն աճը կազմել է առնվազն 9%: Ընդ որում հանքարդյունաբերական և մշակող արդյունաբերության աճը կազմել է համապատասխանաբար 23.9 և 7.6 տոկոս:
«Հաշվի առնելով երկրի տնտեսական կյանքում առկա լուրջ ոլորտները, շուկայական բարեփոխումների քաղաքականության ձևավորման ու ընտրության, երկրի զարգացման աճի մոդելի ու վեկտորի ընտրությունը դառնում է ծայրահեղ ակտուալ ու բարդ խնդիր: Այս առումով գլխավոր փաստաթուղթը՝ Հայաստանի նոր կառավարության ծրագիրն է (ՀՀ Կառավարության որոշում թ. 65-Ա առ 8 փետրվարի 2019 թ.), որում ներկայացված են կառավարության մոտեցումները երկրի զարգացման առաջիկա հինգ տարվա համար: Ծրագրի համաձայն կառավարության գործունեությունը ուղղված է.
— Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիաների, արդյունաբերական երկիր դարձնելուն,
— Ռազմա-արդյունաբերական համալիրի զարգացմանը, որպես զինված ուժերի մարտունակության ապահովման և բարձրացման, տնտեսական աճի և գիտատեխնիկական առաջընթացի առանցքային գործոն,
— Կարգավորման արդյունավետ մեխանիզմների ներդրման միջոցով տնտեսական մրցակցության պաշտպանության ապահովմանը,
— Ապրանքների և ծառայությունների էական աճի ապահովմանը, որը դառնալու է Հայաստանի տնտեսական առաջընթացի գլխավոր շարժիչ ուժը: Մինչև 2024 թ. ապրանքների և ծառայությունների արտահանումը ՀՆԱ-ի կազմում պետք է հավասարվի 43-45%:
Միևնույն ժամանակ արտահանման կառուցվածքում պետք է զգալիորեն բարձրացնել տեխնոլոգիկան ապրանքների բաժինը»,- նշեց փորձագետը:
Ըստ նրա վարվող տնտեսական զարգացման քաղաքականության երկարաժամկետ տեսլականի հիմքում պետք է դրվի գիտություն, տեխնոլոգիա, արդյունաբերություն եռյակը «գիտելիքների էկոնոմիկայի» բարձր մասնաբաժնով (ինչը մասամբ բխում է հենց այդ փատաթղթից), որոնք, դառնալով տնտեսության (արտադրանքի և ծառայությունների) կարևորագույն բաղկացուցիչ, կապահովեն ողջ երկրի դինամիկ զարգացումը տասնամյակների ընթացքում:
«Այդ տրիադը (գիտություն, տեխնոլոգիա, արդյունաբերություն)՝ ոչ միայն տնտեսության, այլ նաև գիտակցության կառույց է: Ստեղծագործ մարդը և վաճառող մարդը՝ տարբեր մտածողություն ունեն, և, համապատասխանաբար, ներկայացված են տարբեր հասարակական հարաբերություններում ու դրանք ապահովող ինստիտուտներում: Հետևաբար, Հայաստանի ռազմավարական խնդիրը՝ արդյունաբերական քաղաքականության կտրուկ ակտիվացումն է բառիս ամենալայն իմաստով: Այդ քաղաքականության առաջնահերթությունը պետք է լինի երկրում արտադրված ինովացիոն-արդյունաբերական, գիտատեխնոլոգիական արտադրանքը և ծառայությունները, ինչն իր հերթին ենթադրում է մարդկային կապիտալի առաջանցիկ զարգացում»,- նշեց Թևիկյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի միակ ռազմավարական ռեսուրսը՝ մարդկային կապիտալն է:
Ըստ այդմ, ընդգծեց փորձագետը, միանգամայն բնական է, որ Հայստանի ազգային առաջնահերթությունների և մրցակցային առավելությունների գլխում պետք է դրվի Մարդը:
«Այդ իսկ պատճառով երկրի հանրային կյանքի վերափոխումները, տնտեսական աճի ինտենսիֆիկացման խնդիրը, զարգացման ծրագրի կատարումը պետք է բխեն այս առաջնահերթությունից: Դա իր հերթին կպահանջի առավել ինտենսիվ ներդրումներ մարդկային կապիտալի մեջ, ուժեղացնելով գիտության և կրթության ինտեգրումը: Գիտությունը պետք է շատ մեծ դեր խաղա, ինչը կպահանջի արդյունավետ աշխատող գիտնականների կարգավիճակի և իմիջի իրական բարձրացում և նրանց դիտարկում «ստրատեգիական ինտելեկտուալ ռեսուրսի» մակարդակով: Շեշտելով ինովացիոն-արդյունեբերական զարգացման ուղին, մենք պետք է ելնենք հայ հասարակության մտավոր և ստեղծագործական ներուժի լիարժեք իրականացման կարևորությունից: Հանրապետության ներքին շուկայի ամենաբնորոշ գիծը՝ դրա փոքր տարողունակությունն է, ինչը առաջին պլան է մղում արտահանման ներուժի զարգացման անհրաժեշտությունը։
Մեր գործողությունները պլանավորելիս, առաջին հերթին պետք է հաշվի առնել, որ Հայաստանի տնտեսությունը միահյուսված է ԵԱՏՄ այլ անդամների՝ նախ և առաջ Ռուսաստանի տնտեսության հետ: Արդյունավետ ինստիտուցիոնալ ձևերով պայմանավորված, ԵԱՏՄ երկրների գիտատեխնոլոգիական կոոպերացիայի շնորհիվ նրանք կապահովեն բոլոր ոլորտների անընդհատ կատարելագործումը և կդառնան Հայաստանի բարեհաջող տնտեսական զարգացման առանցքային տարրը: Ռուսաստանի հետ տեխնոլոգիական և ՆԻՈԿՌ շղթայի մեջ մտնելը և այդ համագործակցության հիման վրա պետական-մասնավոր գործընկերության ստեղծումը կնպաստի տեխնոլոգիական կոոպերացիայի հաստատմանը արտադրության, կիրառական գիտության, ինժեներային մշակումների, զենքերի ոլորտներում:
Անհրաժեշտ է վերականգնել գիտահեն արդյունաբերության մշակման և արտադրության երկար տեխնոլոգիական շղթաները: Ներկայացված խնդիրների լուծմանը կարող են նպաստել ներկայումս մշակվող եվրասիական ընկերությունների ձևավորման այն մոտեցումները, որոնք քննարկվել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից ԵՏՀ Արդյունաբերական դեպարտամենտի նախագծա-վերլուծական նստաշրջանի ընթացքում: ԵՏՀ-ն աշխատում է եվրասիական ընկերությունների ստեղծման վրա»,- փաստարկեց փորձագետը:
Նշենք, որ Եվրասիական փորձագիտական ակումբը արդեն հինգերորդ անգամ ամփոփել է Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական ցուցանիշները:

В основу политики экономического развития Армении должна быть положена тройка - наука - технология – промышленность: эксперт
Согласно статистическим данным, технологический сектор страны вырос на 33% в 2018 году, и ее оборот составил 250 миллионов долларов в год. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил член Евразийского экспертного клуба, экономист Ашот Тевикян.
Что касается общего объема промышленной продукции за январь-декабрь 2019г, то, как отметил эксперт,  он составил 2,103.9 млрд драм, что на 9% больше аналогичного показателя прошлого года. «При этом, рост горнодобывающей и обрабатывающей промышленности составили соответственно 23.9 и 7.6 процентов.
С учетом присутствия таких серьезных отраслей (секторов) в экономической жизни страны, проблема выбора и формирования политики рыночных реформ, модели роста и вектора развития страны, становится крайне актуальной и сложной задачей. С этих позиций, главным документом остается программа нового правительства Армении (постановление правительства РА N 65-A от 8 февраля 2019г.), в которой изложены подходы Правительства к развитию страны на ближайшие пять лет. Согласно ей, деятельность правительства будет направлена на:
— то, чтобы сделать Армению высокотехнологичной, индустриальной страной;
— развитие военно-промышленного комплекса, как одного из ключевых факторов обеспечения и повышения боеготовности вооруженных сил, экономического роста, научно-технического прогресса;
— обеспечение защиты экономической конкуренции путем внедрения эффективных механизмов регулирования;
— обеспечение значительного роста экспорта товаров и услуг, что должно стать главным двигателем экономического прогресса Армении. К 2024 году экспорт товаров и услуг в ВВП должен составить 43-45%. В то же время в структуре экспорта следует значительно повысить долю технологических продуктов»,- отметил эксперт.
По его словам, стратегическая задача для Армении – резкая активизация промышленной политики, в самом широком смысле этого слова. Приоритетом в этой политика должны стать инновационно-промышленные, научно-технологичные продукты и услуги, производимые в стране, что, в свою очередь, предполагает первоочередное развитие ее человеческого капитала.
«В отличие от других стран, у которых есть богатые природные ресурсы и стратегические партнеры среди соседних государств, у Армении единственный стратегический ресурс – человеческий капитал. И вполне естественно, что во главу национальных приоритетов и конкурентных преимуществ Армении должен быть поставлен Человек. Поэтому и преобразования в общественной жизни страны, задача интенсификации экономического роста, следование политике развития должны исходить из этого приоритета. В свою очередь потребуется интенсифицировать инвестиции в человеческий капитал, с усилением интеграции науки и образования. Наука должна играть очень большую роль, что потребует реального поднятия статуса и имиджа плодотворно работающих ученых, рассматривая их на уровне «стратегических интеллектуальных ресурсов»,- заявил он, подчеркнув, что делая упор на инновационно-промышленный путь развития, мы должны исходить из важности полноценной реализации интеллектуального и творческого потенциала армянского общества.
В этом контексте, наиболее характерная черта внутреннего рынка республики — ее малая емкость, что на переднй план выдвигает необходимость развития в ней экспортного потенциала. На сегодняшний день, приоритетной задачей органов управления республики, её государственных структур является выработка необходимых управленческих механизмов, направленных, в условиях расширенного взаимодействия с рыночными институтами, способности прогнозировать развитие страны, и по полученным результатам осуществлять необходимые шаги по их реализации, в качестве перспективных мероприятий.
И планируя наши действия, в первую очередь надо учесть, что экономика Армении переплетена с экономикой других членов ЕАЭС, и прежде всего России. Обусловленное эффективными институциональными формами, при научно-технологической кооперации со странами ЕАЭС, они обеспечат непрерывное совершенствование всех отраслей, выступят ключевым элементом успешного экономического развития Армении. Вступление в технологическую и НИОКР цепочку с Россией и создание на базе такого сотрудничества государственно-частного партнерства, способствуют налаживанию технологической кооперации в сферах производства, прикладной науки, инженерных разработок, вооружения. Необходимо восстановление длинных технологических цепочек разработки и производства наукоемкой продукции.
Решению представленных задач поспособствуют вырабатываемые общие подходы по формированию евразийских компаний, которые были обсуждены в Евразийской экономической комиссии в ходе проектно-аналитической сессии, организованной Департаментом промышленной политики ЕЭК. ЕЭК работает над созданием евразийских компаний»,- констатировал эксперт.
Отметим, что это пятый отчет по экономическому развитию Армении, составленный Евразийским экспертным клубом.