չորեքշաբթի, հունիս 5
Ճապոնիան նոր պատժամիջոցներ է սահմանել տասնյակ կազմակերպությունների նկատմամբ, այդ թվում՝ Ռուսաստանից, Հայաստանից, ԱՄԷ-ից, Սիրիայից, Ուզբեկստանից։ Տեղեկությունը հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում անելով Ճապոնիայի Էկոնոմիկայի նախարարությունը ։
Դեկտեմբերի 22-ից արտահանման արգելք կգործի ռուսական հետևյալ ընկերությունների նկատմամբ` Ուրալի քաղաքացիական ավիացիայի գործարան, Բրյանսկի ավտոմոբիլային գործարան, «Բուրևեստնիկ» կենտրոնական գիտահետազոտական ինստիտուտ, Հատուկ կոնստրուկտորական բյուրո, Կազանի վառոդի գործարան, Քիմիայի և մեխանիկայի կենտրոնական գիտահետազոտական ինստիտուտ, Ռոստովի ռադիոկապի գիտահետազոտական ինստիտուտ, 150-րդ ավիացիոն վերանորոգման գործարան, 810-րդ ավիացիոն վերանորոգման գործարան և այլն։
Արտահանման արգելքի տակ հայտնվածների ցանկում ընդհանուր առմամբ ռուսաստանյան 494 ընկերություն եւ կազմակերպություն կա։
Բացի այդ, ցուցակում են հայտնվել «Տակո» ընկերությունը (Հայաստան), I JET GLOBAL DMCC-ն և Success Aviation Services FZC-ն (ԱՄԷ), I Jet GLOBAL DMCC-ն (Սիրիա), Alpha Beta Creative Industries LLC-ն և GFK Logistic Asia LLC-ն (Ուզբեկստան): Այս ընկերությունների նկատմամբ սահմանափակումներն ուժի մեջ են մտնում դեկտեմբերի 27-ից։
Հայաստանի պետռեգիստրի տվյալներով` այս ընկերությունը Հայաստանում գրանցվել է 2022 թվականի ապրիլի 5-ին ՌԴ քաղաքացի Վադիմ Վերխովցեևի կողմից։ Ընկերությունը զբաղվում է չինական ռադիոէլեկտրոնիկայի ներմուծմամբ և վերարտահանմամբ Ռուսաստան։

Япония вводит санкции против компаний из ряда стран, в том числе Армении
Япония вводит новые санкции против десятков организаций, в том числе из России, Армении, ОАЭ, Сирии, Узбекистана. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на министерство экономики Японии.
С 22 декабря вступает в силу запрет на экспорт в отношении таких российских компаний, как Уральский завод гражданской авиации, Брянский автомобильный завод, ЦНИИ «Буревестник», Специальное конструкторское бюро, Казанский пороховой завод и другие компании.
Всего в списке организаций, в отношении которых Япония ввела запрет на экспорт, 494 компании и организации из России.
Помимо этого, в списке оказались компания «Тако» (Taco) из Армении, I JET GLOBAL DMCC и Success Aviation Services FZC из ОАЭ, I JET GLOBAL DMCC из Сирии, Alpha Beta Creative Industries LLC и GFK Logistic Asia LLC из Узбекистана. Рестрикции в отношении этих организаций вступают в силу с 27 декабря.
Ранее «Тако» была включена также в санкционные списки США и ЕС.
По данным госрегистра Армении, компания «Тако» была зарегистрирована в Армении 5 апреля 2022 года на имя гражданина РФ В. Верховцева. Компания занимается импортом и реэкспортом китайской радиоэлектроники в Россию.