Փոխադարձ ներդրումները երկու երկրներում գնալով ավելանում են. Քերոբյանը Հնդկաստանում է
Նախարար Վահան Քերոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունվարի 10-11-ը Հնդկաստանի Գուջարաթ նահանգում մասնակցում է 10-րդ «Կենսունակ Գուջարաթ» համաշխարհային գագաթնաժողովին (Vibrant Gujarat Global Summit)։ Գագաթնաժողովի բացմանը ներկա է եղել և ողջույնի խոսքով հանդես եկել Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին: Գագաթնաժողովի մասնակիցների թվում են 5 երկրների ղեկավարներ, ինչպես նաև Fortune Global 500-ի ցուցակի 5 ընկերության տնօրեններ։
«Մեր երկու երկրների տնտեսական պատմության առանցքային կողմը Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև առևտրի և ներդրումների աճող տեղաշարժն է, որը վկայում է մեր երկրների միջև առկա տնտեսական կապերի ամրապնդման մասին: Ուրախալի է տեսնել, որ փոխադարձ ներդրումները երկու երկրներում գնալով ավելանում են, մասնավորապես՝ բարձր տեխնոլոգիաների արտադրության, մետալուրգիայի, հանքարդյունաբերության, ոսկերչության ու ադամանդագործության և այլ ոլորտներում»,- նշել է Վահան Քերոբյանը։
Նախարարը նաև հավելել է, որ և՛ Հայաստանի, և՛ Հնդկաստանի կառավարությունների համար կարևոր է խրախուսել և զարգացնել փոխադարձ առևտուրը, լոգիստիկ և ներդրումային հնարավորությունները: Դրանով կարելի է խթանել նորարարությունը, ստեղծել համագործակցության նոր ուղիներ և ճանապարհ հարթել դեպի բարեկեցիկ ապագա:
B2B, B2G, G2G ձևաչափով հանդիպումներից զատ՝ նախատեսվում են սեմինարներ ու համաժողովներ արդյունաբերության, տեխնոլոգիաների և նորարարության, կանաչ ջրածնի, էլեկտրական մեքենաների ու վերականգնվող էներգիայի և այլ թեմաների վերաբերյալ:

Взаимные инвестиции становятся все больше и больше: Керобян в Индии
Делегация, возглавляемая министром экономики Армении Вааном Керобяном, с 10 по 11 января принимает участие в 10-м Всемирном саммите «Жизнеспособный Гуджарат» (Vibrant Gujarat Global Summit) в индийском штате Гуджарат. На открытии саммита присутствовала и выступила с приветственной речью премьер-министр Индии Нарендра Моди.
Среди участников саммита лидеры 5 стран, а также директора 5 компаний из списка Fortune Global 500. «Ключевым аспектом экономической истории наших двух стран является растущий объем торговли и инвестиций, что свидетельствует об укреплении существующих экономических связей. Отрадно видеть, что взаимные инвестиции в обе страны растут, в частности, в сферах высокотехнологичного производства, металлургии, горнодобывающей промышленности, ювелирном и алмазном производстве и других отраслях», - отметил Ваан Керобян.
Министр также добавил, что как для правительств Армении, так и для правительств Индии важно поощрять и развивать взаимную торговлю, логистические и инвестиционные возможности. «Таким образом можно стимулировать инновации, создавать новые пути сотрудничества и прокладывать путь к процветающему будущему»,- отметил Керобян. Помимо встреч в формате B2B, B2G, G2G, запланированы семинары и конференции по сферам возобновляемой энергетики, промышленности, технологий, инноваций, экологии, вопросам производства электромобилей.