Ֆրանսիան արցախահայերի համար 1 մլն եվրո է փոխանցել Պարենի համաշխարհային ծրագրին
Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավար Քատրին Կոլոնայի որոշմամբ Ֆրանսիան 1 մլն եվրո է փոխանցել Պարենի համաշխարհային ծրագրին (ՊՀԾ)՝ 100 000 արցախահայերի բռնի տեղահանումից հետո  Հայաստանի կարիքները բավարարելու համար։ Այս մասին Х-ի իր միկրոբլոգում գրել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դեկոտինյին, որը հրապարակել է նաեւ ՊՀԾ համապատասխան հաղորդագրությունը։
«Հպարտությամբ հայտարարում ենք  Ֆրանսիայի շռայլ փոխանցման մասին՝ 1 մլն եվրոյի  չափով՝ Հայաստանում արտակարգ իրավիճակի հետ կապված ՄԱԿ ՊՀԾ ջանքերի շրջանակում, ՊՀԾ ղեկավար Սինդի Մակքեյնի եւ արտաքին գործերի նախարար Քատրին Կոլոնայի Նյու Յորքում կայացած հանդիպումից հետո։
Ամրապնդում ենք մեր գործընկերությունը՝ աջակցելու համար նրանց, ովքեր դրա կարիքն ունեն»,- նշվել է ՊՀԾ հաղորդագրությունում։

Франция внесла 1 млн. евро во Всемирную продовольственную программу для арцахских армян
По решению главы МИД Франции Катрин Колонна Франция вносит 1 миллион евро во Всемирную продовольственную программу (ВПП) для удовлетворения потребностей Армении после насильственного перемещения 100 000 армян из Нагорного Карабаха. Об этом в своем микроблоге в Х написал посол Франции в Армении Оливье Декотиньи, который также опубликовал соответствующее сообщение ВПП.
«С гордостью объявляем о щедром взносе Франции в размере 1 миллиона долларов на усилия ВПП ООН по реагированию на чрезвычайные ситуации в Армении после встречи между главой ВПП Синди Маккейн и министром  иностранных дел Катрин Колонна в Нью-Йорке.
Укрепляем наше партнерство для поддержки тех, кто в этом нуждается», - говорится в сообщении ВПП Армения.