271 մլն դրամ ծախսելով ապահովել ենք 9 մլրդ 307 մլն դրամի հավելյալ դրամաշրջանառություն․ Նիկոլ Փաշինայն
Ամանորի համար 271 միլիոն դրամ ծախսելով՝ Հայաստան են բերել հավելյալ 9 միլիարդ 307 միլիոն դրամ։ Այս մասին այսօր իր ֆեյսբուքյան ուիղի եթերում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք ունենք տվյալներ եւ կարող ենք ասել, որ դեկտեմբերի 28-ից հունվարի 6-ն ընկած ժամանակահատվածում նախորդ տարվա համեմատ ունեցել ենք 9 մլրդ 307 մլն դրամի հավելյալ դրամաշրջանառություն: »,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ երբ այդ գումարը տրամադրվում էր, շատ քննադատություններ հնչեցին, թե որքանով է արդյունավետ նման միջոցներ հատկացնելը:
«Փաստորեն, մենք 271 մլն դրամ ծախսելով կարող ենք ենթադրել, որ նաեւ դրանով է, որ ապահովել ենք այդ 9 մլրդ դրամ ավել դրամաշրջանառությունը: Դրանից ավելի քան 4 մլրդ դրամը տեղի է ունեցել մարզերում»,- ընդգծեց նա։
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ այդ գումարը գնացել է փոքր կրպակների տերերին, տաքսու վարորդներին և այս միջոցով փոքր բիզնես ունեցողները հավելյալ եկամուտներ գեներացրել։
«Կա ավելի կարեւոր արձանագրում. Ամենամեղմ հաշվարկների արդյունքով, այս 9 մլրդ հավելյալ առեւտրաշրջանառության արդյունքում, ինձ ասում են, որ գեներացվելու է ավելի քան 325 մլն դրամի հարկ: Այսինքն այն 271 մլն դրամը որ ծախսեցինք Ամանորին, առնվազն կրկին վերադառնալու է բյուջե եւ մի բան էլ ավելի: Սրանով բազմաթիվ գործարարներ օգտվեցին այդ դրամաշրջանառությունից: Մյուս տարի մենք ավելի մասշտաբային ծախսեր ենք անելու Ամանորի հետ կապված»,-շեշտեց վարչապետը:

Пашинян: Потратив 271 млн драмов, мы обеспечили дополнительный денежный оборот на 9 млрд 307 млн драмов
Потратив на Новый год 271 млн драмов, Армения получила дополнительный денежный оборот в 9 млрд 307 млн драмов. Об этом сегодня в во время прямого эфира по фейсбук заявил премьер-министр Никол Пашинян.
«У нас есть данные, и мы можем сказать, что в период с 28 декабря по 6 января по сравнению с прошлым годом у нас был дополнительный денежный оборот в размере 9 млрд 307 млн драмов», - сказал Никол Пашинян.
При этом премьер напомнил, что решение о предоставлении на новогодные расходы больших средств удостоилось резкой критики, но как показало время оно было оправданным: «Фактически, мы, потратив 271 млн драмов, обеспечили денежный оборот на 9 млрд драмов больше».
По словам Никола Пашиняна, эти деньги пошли в «карманы» владельцев небольших киосков, водителей такси, посредством чего владельцы малого бизнеса генерировали дополнительные доходы.
«Кроме того, по самым мягким подсчетам, эти 9 млрд дополнительного торгового оборота, будут генерировать дополнительный налог на сумму в более 325 млн драмов»,- пообещал премьер.