Հայաստանը շահեկանորեն ավելի լավ վիճակում է գտնվում՝ Ադրբեջանի և Վրաստանի համեմատ, ու սա պոպուլիզմ չէ․ Արայիկ Հարությունյան
Հայաստանը շահեկանորեն ավելի լավ վիճակում է գտնվում՝ Ադրբեջանի և Վրաստանի համեմատ, ու սա պոպուլիզմ չէ։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան գրառման մեջ նշել է Արցախի նախկին վարչապետ, «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Նա մասնավորապես գրել է․ «2019թ.-ին Արցախի Հանրապետությունը ՀՆԱ-ի՝ մեկ շնչին բաժին ընկնող ցուցանիշով, որը նախնական հաշվարկներով կկազմի մոտ 4.800 ԱՄՆ դոլար, առաջ կանցնի Հայաստանից, Վրաստանից և Ադրբեջանից: Այս փաստին գուցեև չանդրադառնայի, եթե վերջին օրերին մամուլում լայն քննարկման առարկա չդառնար ՀՀ տնտեսական աճի ցուցանիշը, որին խանդով արձագանքեցին հարևան Վրաստանից, իսկ Ադրբեջանը փորձեց ցույց տալ, որ իր վիճակն, իբր, ավելի բարվոք է: Իրականում Հարավային Կովկասի բոլոր հանրապետություններում ապրող ժողովուրդների կենսամակարդակը հիմնականում նույնն է: Անշուշտ, կան նաև միջազգայնորեն ընդունված գնողունակության պարիտետի համեմատություններ։
Այնուամենայնիվ, պարիտետային համեմատությունները սուբյեկտիվ են և անվերապահ չեն: Ապրանքատեսակների գները, կախված նշածս երկրների աշխարհագրական դիրքից, ունեցած ներուժից, շատ տարբեր են, բայց ընդհանուր ծախսերում համադրելիությունը նույնն է: Այսպես՝ եթե էներգակիրները Ադրբեջանում ավելի էժան են, փոխարենը շատ այլ ապրանքներ, Հայաստանի կամ Վրաստանի համեմատ, ավելի թանկ են: Խնդիրն այլ հարթությունում է: Ե՛վ Հայաստանը, և՛ Արցախը, և՛ Վրաստանը, և՛ Ադրբեջանը մի քանի անգամ հետ են զարգացած երկրների կենսամակարդակից, և բոլոր ջանքերը պետք է այս տիրույթում գործադրվեն: Սա է հիմնական մարտահրավերը: Այժմ միտումների մասին: Հայաստանը շահեկանորեն ավելի լավ վիճակում է գտնվում՝ Ադրբեջանի և Վրաստանի համեմատ, ու սա պոպուլիզմ չէ: 2020թ.-ի ՀՀ պետական բյուջեի ծախսային մասը, 2019թ.-ի համեմատ, ավելացել է շուրջ կես միլիարդ ԱՄՆ դոլարով, ինչը ՀՀ պատմության մեջ աննախադեպ ցուցանիշ է: Դա, միանշանակ, հնարավոր չէր լինի առանց ՀՀ տնտեսության իրական հատվածում ունեցած աճի. որքան էլ փորձենք վիճարկել այս կամ այն հաջողությունը, փաստն արձանագրված է: Օրինակ՝ եթե այսօր հպարտանում ենք, որ 2019թ.-ին ՀՀ Զինված Ուժերը ձեռք է բերել աննախադեպ ծավալի նոր սպառազինություն, որն, ամբողջությամբ վերցրած, ավելին է, քան վերջին մի քանի տարիներինը՝ միասին վերցրած, առաջին հերթին հենց տնտեսության զարգացման արդյունքն է: Եթե 2009-10թթ.-ին Ադրբեջանը տարեկան արդյունահանում էր ավելի քան 50 մլն տոննա նավթ, վերջին տարիներին հետզհետե նվազել է այդ ցուցանիշը և անցած տարի հասել 36 մլն-ի:
Եվս մի քանի տարի, և հարևան երկիրը վերջնականապես կզրկվի նավթային խոշոր եկամուտներից: Իհարկե, ներկայումս սկսել է ավելի մեծ ծավալով գազ արտահանել, բայց, փորձագետների պնդմամբ, կապույտ վառելիքից ստացված եկամուտների չափը անհամեմատելի կլինի սև ոսկուց ստացածի հետ: Սա է փաստը: Վրաստանում ևս կայուն զարգացման դինամիկան կպահպանվի, սակայն կանխատեսվող արդյունքների մասով քաղաքական ռիսկերն ավելի մեծ են համարվում: Հայաստանի դեպքում նախ՝ խաղի նոր կանոնները, ապա՝ արտաքին համագործակցությունը շատ լավ նախադրյալներ են ստեղծել տնտեսության զարգացման ավելի բարձր տեմպեր ապահովելու համար, որը թույլ է տալու Հարավային Կովկասում լինել առաջինը: Իրատեսական եմ համարում այն կանխատեսումները, որ 2030թ.-ին ՀՀ-ում ՀՆԱ-ն մեկ շնչի հաշվով կհասնի 15 հազ. ԱՄն դոլարի:
Բայց ո՞րն է գլխավոր ուղերձը: Մենք պետք է հրաժարվենք հոռետեսական տրամադրություններից, քանի որ բիզնեսի զարգացման և խոշոր ներդրումների ներգրավման համար շատ կարևոր է դրական սպասումների ձևավորումը: Գաղտնիք ասած չեմ լինի, որ 2008թ.-ին համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը, փորձագետների հավաստմամբ, շատ երկրներում տնտեսություններին վնասեց ավելի շատ հոգեբանական ազդեցության հետևանքով:
Հզոր Հայաստան կառուցելու համար ունենք ամեն ինչ՝ խելացի հասարակություն, բիզնեսի համար բարենպաստ միջավայր ու հրաշալի երկիր, որտեղ խաչվում են Հին և Նոր աշխարհների քաղաքակրթությունները, որտեղ Արևմուտքն ու Արևելքը իրար ձեռք սեղմելու համար նախևառաջ պետք է ասեն. ԲԱՐԵՎ, ՀԱՅԱՍՏԱ՛Ն»։

По показателю ВВП на душу населения в 2019 году Арцах обгонит Армению, Грузию и Азербайджан։ Араик Арутюнян
Армения находится в лучшем положении по сравнению с Азербайджаном и Грузией, и это не популизм. Об этом на своей странице в Facebook написал бывший премьер-министр Арцаха, председатель партии “Свободная Родина” Араик Арутюнян.
«В Республике Арцах показатель ВВП на душу населения в 2019 году, по предварительным подсчетам, составит около 4.800 долларов США. В этом плане Арцах обгонит Армению, Грузию и Азербайджан. Я, возможно, не коснулся бы этой темы, если бы в последние дни в прессе показатели экономического роста Армении не стали бы предметом широкого обсуждения. На заявление премьера РА Никола Пашиняна об опережающих соседей темпах экономического роста ревностно отреагировали Грузия и Азербайджан. В действительности уровень жизни во всех южнокавказских республиках практически не отличается друг от друга.
И Армения, и Арцах, и Грузия, и Азербайджан в разы отстают по этому показателю от развитых стран, и все усилия должны быть направлены на достижение этих стандартов. Однако в сложившейся ситуации Армения находится в более выгодном положении по сравнению с Азербайджаном и Грузией, и это не популизм .Расходная часть государственного бюджета РА 2020 года по сравнению с аналогичным показателем 2019 года увеличилась на пол миллиарда долларов, что является беспрецедентным показателем. Это, однозначно, было бы невозможно без роста в реальном секторе экономики РА. К примеру приобретение новейшего вооружения в 2019 году (эти объемы в целом превышают объемы закупок вооружения за последние несколько лет) стало возможным лишь на фоне беспрецедентных успехов в экономической аполитике. Меж тем, объемы нефтедобычи соседнего Азербайджана постепенно снижаются (от 50 млн тонн достигнув 36 млн). Еще несколько лет – и соседняя страна окончательно лишится нефтяных доходов.
Конечно, в настоящее время Баку начал экспортировать газ в большем объеме, но, по утверждению экспертов, размер доходов от синего топлива будет несравним с тем, что получил Азербайджан при продаже черного золота.
Грузия сохранит темпы стабильного роста, однако экономические риски будут более высокими на фоне политической нестабильности.
В случае с Арменией, во-первых, новые правила игры, а затем и внешнее сотрудничество создали очень хорошие предпосылки для обеспечения более высоких темпов экономического развития, что позволит по этим показателям опередить остальные страны Южного Кавказа. Считаю реалистичными прогнозы о том, что к 2030 году в регионе Южного Кавказа Армения будет занимать первое место по экономическим показателям. В Армении ВВП на душу населения достигнет 15 тыс. долларов США.
Мы должны отказаться от пессимистических прогнозов, поскольку для развития бизнеса и привлечения крупных инвестиций очень важно формирование положительных ожиданий. По мнению многих экспертов, мировой экономический кризис 2008 года нанес ущерб экономикам многих странах больше вследствие негативного психологического воздействия.
Для построения могучей государственности у нас есть все - умное общество, благоприятная  бизнес-среда и прекрасная страна, где пересекаются цивилизации старых и новых миров, где Запад и Восток, чтобы пожать друг другу руки, в первую очередь должны сказать: ЗДРАВСТВУЙ, АРМЕНИЯ".