Բարձրաձայնել իր պատմական հայրենիքում սովի, ցեղասպանության իրական վտանգի առջև կանգնած հայերի հարցը. ԳԱԱ կոչը
ԳԱԱ-ն հայտարարություն է տարածել Արցախում ստեղծված իրավիճակի մասին.
«Տևական ժամանակ է, ինչ բնապահպան ներկայացող ադրբեջանցիների մի մեծ խումբ շինծու պատրվակով փակել է Արցախը (Լեռնային Ղարաբաղը) Հայաստանին կապող միակ, կենսական նշանակության ցամաքային ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը։ Փաստական ապացուցված է այն հանգամանքը, որ «բնապահպան» ադրբեջանցիները, որոնց շարքերում նկատվել են տարբեր պաշտոնյաներ, զինվորականներ, Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներ և այլն, որևէ առնչություն չունեն բնապահպանի գործի հետ: Սակայն նրանց գործողությունների արդյունքում Արցախի բնակչությունն արդեն տասներորդ օրն է՝ հայտնվել է շրջափակման մեջ։
Մեր օրերում, երբ արդի քաղաքակիրթ աշխարհը համընդհանուր քննադատության է արժանացնում մարդու իրավունքների ոտնահարման նվազագույն փորձը, Արցախի բնակչությունը հումանիտար աղետ է ապրում՝ զուրկ պարենի և դեղորայքի ձեռքբերման, բուժօգնության, ազատ տեղաշարժի և այլ հիմնարար իրավունքներից։ Արցախում՝ իր պատմական հայրենիքում, այժմ բնակվում է 120 հազար մարդ, գրեթե նույնքան, որքան կազմում է, օրինակ, Օռլեանի (Ֆրանսիա), Քեմբրիջի (Մեծ Բրիտանիա) կամ Ցյուրիխի (Շվեյցարիա) բնակչության թիվը: Անհնար է պատկերացնել միջազգային հանրության լռությունը և անգործությունը, եթե նմանօրինակ վտանգի առջև հայտնվեին թվարկված քաղաքները (տարածաշրջանները)։ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից կոորդինացվող այս գործողությունները խախտում են ոչ միայն 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ին ձեռք բերված եռակողմ համաձայնությունը խաղաղության վերաբերյալ, այլև ուղղակիորեն ոտնահարում են ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված և աշխարհի երկրների մեծ մասի կողմից ստորագրված մարդու իրավունքներին վերաբերող միջազգային կոնվենցիաները և համաձայնագրերը։
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիան խստիվ դատապարտում է արդի բարդ աշխարհաքաղաքական իրադրության պայմաններում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող այս սադրիչ և վտանգավոր քայլերը:
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիան կոչ է անում իր միջազգային գործընկեր կառույցներին, միջազգային հումանիստական կազմակերպություններին բարձրաձայնելու իր իսկ պատմական հայրենիքում՝ սովի, բուժօգնության և դեղորայքի ձեռքբերման անհնարինության, ցեղասպանության իրական վտանգի առջև կանգնած հայերի հարցը, աջակցել և լուծումներ առաջադրել։
Հակառակ պարագայում մարդու իրավունքները որպես բարձրագույն արժեք հռչակած երկրների, հումանիստական առաքելություն իրականացնող միջազգային խոշոր կազմակերպությունների հռետորաբանությունը կարող է տեղիք տալ լրջագույն կասկածների՝ դրանց ազնվության և կիրառելիության օբյեկտիվության հարցում»։

Академия наук Армении призывает международное сообщество пресечь планируемый Азербайджаном геноцид в Арцахе
Национальная академия наук Республики Армения выступила с декларацией о сложившейся в Арцахе (Нагорном Карабахе) ситуации.
«Уже достаточно долгое время, как жители Арцаха (Нагорный Карабах) изолированны от внешнего мира из-за закрытия группой азербайджанцев дороги жизни, связывающей Арцах с Арменией в первую очередь. На фактах доказано, что эти субъекты, называющие себя «экологами», не имеют ничего общего с экологическим движением и представляют различные круги правительственных и военных структур, специальных служб Азербайджана.
Уже 10-ый день они изолируют население Арцаха, лишают их элементарных гуманитарных прав и возможностей обеспечить свои жизненные потребности, создавая для населения гуманитарную катастрофу.
В настоящее время население Арцаха составляет более 120 000 человек. Эта цифра сопоставима с населением, к примеру, Орлеана (Франция), Кембриджа (Великобритания), Цюриха (Швейцария). Невозможно поверить, что окажись в такой ситуации указанные города/регионы, мировое сообщество сохраняло бы молчание и бездействие.
Военно-политическое руководство Азербайджана, координирующее действия так называемых «экологов», нарушают не только трёхсторонние договоренности, достигнутые 9 ноября 2020 года, но и международные конвенции и договора по вопросам прав человека, достигнутые в ООН и принятые большинством стран мира.
Национальная академия наук Республики Армения (НАН РА) крайне обеспокоена проводимой Азербайджанским государством политикой в современных крайне сложных условиях. НАН РА призывает всех своих международных партнеров, международные сообщества, международные научные и гуманитарные организации поднять свой голос протеста во избежание опасности нового геноцида армянского народа и, в первую очередь, населения Арцаха.
Мы призываем оказать содействие армянскому народу в поиске и выработке соответствующих решений для урегулирования создавшейся крайне опасной ситуации. В противном случае мы поставим мир перед фактом злостного нарушения прав человека как высший ценности демократических стран и народов, фактом нового геноцида армянского народа в Арцахе уже в 21 веке», - говорится в декларации НАН РА.