Բաքվում կայացել է Վագիֆ Խաչատրյանի դատավճռի դեմ վերաքննիչ բողոքի քննությունը
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տեղեկություններով, Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ կայացված դատավճռի բողոքարկման վերաբերյալ դատական ​​նիստ է տեղի ունեցել։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից նշանակված Խաչատրյանի փաստաբանը «դատարանին խնդրել է արդարացնել իր պաշտպանյալին»։
Հաջորդ «դատավարությունը» նշանակված է հունվարի 15-ին։
Հիշեցնենք, որ Արցախյան առաջին պատերազմի մասնակից Վագիֆ Խաչատրյանին առևանգել էին այս ամառ՝  Լաչինի միջանցքն անցնելիս, ընդ ուրում նա առևանգվել է բառացիորեն ԿԽՄԿ-ի ձեռքից։ Ռազմական գործողություններին մասնակցելու համար Ադրբեջանի իշխանությունները Խաչատրյանին մեղադրել են առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարելու մեջ։ Չնայած Ադրբեջանի իշխանությունների ակնհայտ անօրինական գործողություններին, այդ թվում՝ ԿԽՄԿ-ի պաշտպանության տակ գտնվող անձի առևանգմանը, Խաչատրյանը ոչ միայն ազատ չի արձակվել, այլև հայտնվել է մեղադրյալի աթոռին։ Հապճեպ ստեղծված շինծու գործով կա 59 «տուժող», բոլորն էլ «ճանաչել» են Խաչատրյանին և խոսել նրա կատարած «հանցագործությունների» մասին։ Վագիֆ Խաչատրյանն առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր չի ճանաչել և նշել է, որ ոչ մի հանցագործության չի մասնակցել։

В азербайджанском апелляционном суде продолжается фарс в отношении похищенного Вагифа Хачатряна
Согласно информации азербайджанских СМИ, состоялось заседание суда по апелляционной жалобе на приговор в отношении Вагифа Хачатряна.
Отмечается, что назначенная азербайджанскими властями адвокат Хачатряна «попросила суд вынести оправдательный приговор в отношении ее подзащитного».
Очередной «судебный процесс» назначен на 15 января.
Напомним, что Вагиф Хачатрян, участник первой Арцахской войны, был похищен летом текущего года при пересечении Лачинского коридора, причем похищен буквально из рук МККК. За участие в боевых действиях власти Азербайджана предъявили Хачатряну обвинения в совершении особо тяжких преступлений. Несмотря на очевидно незаконные действия властей Азербайджана, в том числе похищение человека, находящегося под защитой МККК, Хачатрян не только не освобожден, но и оказался на скамье подсудимых. По наспех сфабрикованному делу проходят 59 «потерпевших», все они «узнали» Хачатряна, и рассказали о совершенных им «преступлениях». Вагиф Хачатрян не признал себя виновным по предъявленным обвинениям и заявил, что не участвовал ни в каких преступлениях.