Արցախում մեկուսացած 2 անձանցից մեկի մոտ կորոնավիրուս է հաստատվել
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից փոխանցում են, որ նախորդ օրը կորոնավիրուսի կասկածանքով ՀՀ ուղարկված երկու փորձանմուշների թեստավորման արդյունքներն այսօր ստացվել են,որոնցից մեկը՝ դրական, մյուսը՝ բացասական, հաղորդում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը:
«Հաստատված դեպքի մասին հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ, քաղաքացին ապրիլի 2-ին, առավոտյան շտապ օգնության մեքենայով տեղափոխվել էր Քաշաթաղի բուժմիավորում և մեկուսացվել, որովհետև Արցախ էր վերադարձել ՀՀ-ի «վարակի օջախ» համարվող բնակավայրից: Երկրորդ թեստավորված քաղաքացին եղել է ՀՀ-ից վերադարձած քաղաքացու հարևանուհին, ով ապրիլի 4-ին, այլ խնդրով տեղափոխվել նույն բուժմիավորում՝ բրոնխիտի ախտանիշներով:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ քաղաքացին ՀՀ-ից Արցախ վերադառնալուց հետո գտնվել է Քաշաթաղի շրջանի Միրիկ գյուղում, ապա նախորդ օրերին, նրա հետ շփված բոլոր 17 քաղաքացիները, ապահովության նկատառումներով, նախօրոք ինքնամեկուսացվել են և այս պահին որևէ ախտանիշներ չունեն:
Արցախի «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետները նրա հետ հնարավոր շփումների շրջանակը ճշտելուց հետո, օրեր առաջ, ինքնամեկուսացված քաղաքացիների առանձնատներում անհրաժեշտ ախտահանիչ աշխատանքներ են իրականացրել:
Նշենք, որ բնակավայրը շրջկենտրոնից գտնվում 39 կմ, մայրաքաղաքից՝ 89 կմ հեռավորության վրա: Վերոնշյալ բնակավայրը, քաղաքացուն մեկուսացնելուց հետո, գտնվել է վերահսկողության տակ:
Կեղծ և չստուգված լուրերից խուսափելու համար կրկին հորդորում ենք հետևել պաշտոնական լրահոսին, որը ներկայացվում է Արցախի Հանրապետությունում ձևավորված նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի տեղեկատվական շտաբի միջոցով»:

У одного из двух изолированных лиц в Арцахе обнаружен коронавирус
Минздрав Арцаха сообщает, что сегодня получены результаты тестирования двух образцов с подозрением на коронавирус, направленных в Армению. Один из них положительный, а другой - отрицательный. Об этом говорится в заявлении, распространенном Информационным штабом Арцаха.
В заявлении, в частности, отмечено:
«По поводу подтвержденного случая отметим, что гражданина утром 2 апреля на машине «скорой помощи» доставили в медобъединение Кашатага и изолировали, потому что он вернулся в НКР из населенного пункта Армении, считающегося «очагом инфекции».
Второй протестированный гражданин - соседка упомянутого лица, вернувшегося из РА. 4 апреля она была доставлена в то же медобъединение с иной проблемой - с симптомами бронхита.
Принимая во внимание тот факт, что гражданин после возвращения в Арцах из Армении находился в селе Мирик Кашатагского района, все 17 граждан, которые в предыдущие дни с ним контактировали, по соображениям безопасности, заранее самоизолировались и в настоящее время не имеют никаких симптомов.
Во избежание распространения ложной и непроверенной информации, вновь призываем следить за официальными новостями, предоставляемыми Информационным штабом Арцаха».