Ալիևի օգնականը «ափսոսանք» է ցուցադրել Լեռնային Ղարաբաղից հայ բնակչության արտագաղթի կապակցությամբ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը «ափսոսանք» է ցուցադրել Լեռնային Ղարաբաղից հայ բնակչության արտագաղթի կապակցությամբ:
«Բաքուն ցավում է, որ շատ ղարաբաղցի հայեր որոշել են լքել Ադրբեջանը»,- ասել է նա BBC-ին տված հարցազրույցում։ «Մենք, իհարկե, հարգում ենք ընտրության և տեղաշարժի ազատությունը: Բացի այդ, տեղի բնակչության մեծամասնությունը էթնիկ ատելություն է զգում ադրբեջանցիների նկատմամբ: Ասում են՝ ես չեմ կարող ապրել Ադրբեջանի դրոշի տակ։ Մենք իսկապես հուսով ենք, որ վերջապես հասել ենք Երևանի և Բաքվի միջև 200-ամյա այս հակամարտության ավարտին։ Ադրբեջանը խաղաղություն է ուզում»,- ասել է Հաջիևը։
Այն, ինչ Հաջիևը ձևակերպում է որպես «բազմաթիվ ղարաբաղահայեր», իրականում նշանակում է տարածաշրջանի ողջ հայ բնակչության ամբողջական արտագաղթ։ Այժմ Լեռնային Ղարաբաղում մնացել է 15-ից 40 հայ, սրանք մարդիկ են, որոնք դեռ չեն կորցրել իրենց անհետ կորած հարազատներին գտնելու հույսը։
Ատելությունը, որի մասին խոսում է Հաջիևը, իրականում տասնամյակներ շարունակ սերմանվել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից և՛ տեսականորեն, և՛ գործնականում։ Ալիեւն անձամբ պարգեւատրել եւ ձեռքը սեղմել է մարդասպանների՝ բառիս բուն իմաստով։ Հենց Ալիևի իշխանություններն են սկսել հալածել հայտնի ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլիին հայերի հետ խաղաղ գոյակցության հնարավորության մասին մտածելու համար։ Գրողին զրկել են բոլոր տիտղոսներից և սպառնացել կտրել նրա ականջները՝ հենց այդպես են վարվել ադրբեջանցիները գերի ընկած հայերի, այդ թվում՝ տարեցների նկատմամբ։
«Մենք իսկապես հույս ունենք, որ վերջապես հասել ենք հակամարտության վերջնական ավարտին», - ասում է Գաջիևը: Եվ իսկապես դա հենց այն նպատակն է, որ հետապնդվում է Բաքվում՝ Լեռնային Ղարաբաղն առանց հայերի։ Այս միտքը բազմիցս կրկնվել է Հաջիևի հովանավոր, Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հարցազրույցներում. «Ղարաբաղի հայերը պետք է ընտրություն կատարեն՝ կա՛մ ընդունեն Ադրբեջանի քաղաքացիությունը, կա՛մ այլ բնակության վայր փնտրեն»:

Помощник Алиева выдавил из себя «сожаления» по поводу исхода армянского населения из Нагорного Карабаха
Помощник азербайджанского президента Ильхама Алиева, Хикмет Гаджиев выдавил из себя «сожаления» по поводу исхода армянского населения из Нагорного Карабаха
«Баку сожалеет о том, что много карабахских армян решили покинуть Азербайджан», - заявил он в интервью BBC. «Мы, безусловно, уважаем свободу выбора и свободу передвижения. Кроме того, большинство людей на местах испытывает этническую ненависть к азербайджанцам. Они говорят: «Я не могу жить под флагом Азербайджана». Мы очень надеемся, что наконец подошли к окончательному завершению этого 200-летнего конфликта между Ереваном и Баку. Азербайджан хочет мира», - сказал Гаджиев.
То, что Гаджиев формулирует как «много карабахских армян» в действительности означает тотальный исход всего армянского населения края. Сейчас в Нагорном Карабахе остается от 15 до 40 армян, это люди, все еще не теряющие надежду найти своих пропавших без вести родственников.
Ненависть, о которой вещает Гаджиев, на самом деле десятилетиями насаждалась властями Азербайджана, причем как в теории, так и на практике. Алиев лично награждал и пожимал руки головорезам в прямом смысле слова. Именно власти Алиева развязали травлю известного азербайджанского писателя Акрама Айлисли за одну только мысль о возможности мирного сосуществования с армянами. Писателя лишили всех званий и грозились отрезать уши – именно так азербайджанцы поступали с пленными армянами, в том числе со стариками.
«Мы очень надеемся, что наконец подошли к окончательному завершению конфликта», - заявляет Гаджиев. И это действительно именно та цель, которую преследуют в Баку – Нагорный Карабах без армян. Эту мысль неоднократно повторял в своих интервью патрон Гаджиева – азербайджанский президент Алиев: «Армяне Карабаха должны сделать выбор - либо принять гражданство Азербайджана, либо искать себе другое место жительства».