Կոստանյանն ու ԵԽ գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչը վերահաստատվել է ԼՂ ժողովրդի իրավունքների հասցեագրման կարևորությունը
Դեկտեմբերի 14-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը Փախստականների համաշխարհային ֆորումի շրջանակներում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի միգրացիայի և փախստականների հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Լեյլա Կայացիկի հետ։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման արդյունքում Հայաստանում գտնվող 105.000-ից ավել բռնի տեղահանվածների իրավիճակին։ Վահան Կոստանյանը ներկայացրել է սոցիալական, տնտեսական, առողջապահական ոլորտներում, ինչպես նաև իրավական դաշտում փասխատականների կարիքները հոգալու նպատակով ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող քայլերը։ Ընդգծվել է, որ արձագանքման հրատապ միջոցներից զատ միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրերի իրականացման համար Հայաստանն ակնկալում է միջազգային հանրության լրացուցիչ աջակցությունը։
Վերահաստատվել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների հասցեագրման կարևորությունը՝ այդ թվում հաշվի առնելով ՄԱԿ-ի միջազգային արդարադատության դատարանի նոյեմբերի 17-ի որոշումը։

Заместитель министра иностранных дел Ваан Костанян встретился со Специальным представителем Генерального секретаря Совета Европы по вопросам миграции и делам беженцев Лейлой Каячик
14 декабря, в рамках Глобального форума по беженцам, заместитель министра иностранных дел Ваан Костанян встретился со Специальным представителем Генерального секретаря Совета Европы по вопросам миграции и делам беженцев Лейлой Каячик.
В ходе встречи была обсуждена ситуация, в которой оказались более 105 000 насильственно перемещенных лиц, покинувших Родину вследствие этнической чистки в Нагорном Карабахе и ныне находящиеся в Армении. Ваан Костанян проинформировал о шагах правительства Армении, нацеленных на обеспечение нужд беженцев в социальной, экономической, юридической сферах, а также в области здравоохранения. Было подчеркнуто, что, помимо неотложных мер реагирования, Армения ожидает дополнительную поддержку со стороны международного сообщества для реализации среднесрочных и долгосрочных программ.
Была вновь подчеркнута важность решения прав народа Нагорного Карабаха, в том числе с учетом решения Международного суда ООН от 17 ноября.